banner1322
x

PETROL ŞİRKETLERİNİ 1 TRİLYON DOLARLIK RİSK BEKLİYOR

Küresel ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlamak için petrol ve doğal gaz şirketlerinin üretimlerini yüzde 50 oranında azaltması gerekiyor. Bu konuyla mücadele etmeyen şirketleri ise 1 trilyon dolarlık risk bekliyor.

PETROL ŞİRKETLERİNİ 1 TRİLYON DOLARLIK RİSK BEKLİYOR
Endüstrideara

Dünyanın borsaya kote en büyük petrol ve doğal gaz şirketlerinin iklim değişikliğini önlemeye yönelik hedeflere uymaması durumunda 1 trilyon dolar kaybetme riski olduğu hesaplandı.

HAYATTA KALMAK İÇİN UYUM SAĞLAMAK

Londra merkezli düşünce kuruluşu Carbon Tracker, bu yıl 5'inci kere "Hayatta Kalmak için Uyum Sağlamak" başlıklı raporunu yayımladı. İlgili rapor doğal gaz ve petrol sektörüne yatırım yapılmasıyla birlikte nasıl riskler olduğu ortaya koyuldu. Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz yıl petrol fiyatları önemli oranda düşmüştü. Bu süreçte ise 5 büyük petrol projesine yatırım gerçekleştirildi. Bu projeler arasında ExxonMobil'in Guyana'daki 5,5 milyar dolarlık Payara ve 1,8 milyar dolarlık Pacora petrol sahaları yer aldı. Petrobras ise Brezilya'daki 4 milyar dolarlık Itapu sahasına yatırım gerçekleştirirken Woodside şirketi Senegal'da 3,9 milyar dolarlık Sangomar sahasına yaptığı yatırım dikkat çekti. Petrobras ayrıca Shell ve Total'in Brezilya'daki 2,7 milyar dolarlık Mero 3 sahaları yatırım yapılan projelerin arasındaydı. Rapora göre, Paris Anlaşması kapsamında küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırmak için dünyanın borsaya kote en büyük 40 şirketinin 20'sinin 2030 itibarıyla üretimlerini en az yüzde 50 azaltması gerekiyor. Birçok büyük kaya petrolü üreticisi ise üretimini yüzde 80 düşürmesi gerekiyor. (AA)
 

YORUM EKLE

Endress

vega

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını