PETKİM'İN KARI YÜZDE 36 ARTTI

SOCAR Türkiye’nin iştiraki olan Petrokimya Holding (Petkim) 2020 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre kar oranını yüzde 36 artırdı ve 311 milyon TL’ye ulaştı.

PETKİM'İN KARI YÜZDE 36 ARTTI
EndüstrideAra - Haber Detay

SOCAR Türkiye'nin iştiraki Petrokimya Holding AŞ'nin (Petkim) kar oranlarını açıkladı. PETKİM, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36 oranında artırdı ve 311 milyon TL’ye ulaştı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “Pandemi öncesinde planladığımız satış hedeflerimize koronavirüs salgınına rağmen ulaştık. Göstermiş olduğumuz yüksek performans ile dijital yatırımlarımız olarak üretim süreçlerimizi geliştirdik. Büyümemizde ayrıca doğru fiyatlandırma politikalarımızın ve operasyonel masrafların optimize edilmesinin önemli katkısı oldu.” dedi.     

“SATIŞ HEDEFLERİMİZE ULAŞTIK”    

Koronavirüs salgın sürecine rağmen 2020 yılının üçüncü çeyreğinde önemli bir performans sergileyerek karını yüzde 366 oranında artırdı ve 311 milyon TL’ye yükseltti.  Konuyla ilgili açıklamada bulunan Mammadov, petrokimyasal ham maddelere olan talebin diğer sektörlere göre daha az etkilendiğine dikkat çekerek birçok alanda kullanılan termoplastik ürünlere talebin sınırlı bir şekilde etkilendiğini söyledi. Mammadov, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Petkim olarak salgın öncesinde belirlediğimiz satış hedefimize ulaştık. 2020 yılının dokuz aylık döneminde ürün fiyatlarına yüzde 25 oranında düşüş yaşandı. Buna rağmen bir önceki yılın aynı dönemine göre karımız yüzde 36 artarak 311 milyon lira seviyesine ulaştı” dedi. Türkiye’de cari açığının azalmasına katkı sağladıklarını dile getiren Mammadov, gösterdikleri performansta gerçekleştirdikleri dijital yatırımların, doğru fiyatlandırma uygulamalarının ve masrafların optimize edilmesinin etkili olduğunu ifade etti. (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 08:53
YORUM EKLE

Endress

Halıcı

Dergiler