banner1322
x

PETKİM'DEN TÜM ZAMANLARIN EN İYİ DÖNEM PERFORMANSI

Petkim, Nisan-Haziran 2021 dönemindeki performansıyla tüm zamanların en iyi dönem performansına imza attı.

PETKİM'DEN TÜM ZAMANLARIN EN İYİ DÖNEM PERFORMANSI
Endüstrideara

SOCAR Türkiye’nin iştiraki Petkim, 2021 yılının ikinci çeyrek sonuçlarıyla tüm zamanların en iyi finansal performansına imza attı.

CİROSUNU 7 MİLYAR 397 MİLYON TL'YE ULAŞTIRDI

Bu dönemde 1 milyar 325 milyon TL net kâr elde eden firmada toplam ciro da 7 milyar 397 milyon TL’ye çıkarak her iki göstergede de şirket tarihinin en yüksek rakamlarına erişildi. Böylece şirketin ilk 6 aylık net kâr rakamı da 2 milyar 216 milyon TL’ye ulaşmış oldu. 

Şirketin kuruluşundan beri gerçekleştirdiği en iyi performans olarak kayda geçen finansal sonuçlarda, petrokimya sektöründe küresel ölçekte yaşanan olumlu ortamın ağırlıklı etkisi hissedildi.

Geçen çeyrekte alınan başarılı sonuçları getiren performansın artarak sürdüğü bu dönemde, ham madde maliyetlerindeki önemli global artışa rağmen STAR Rafineri ile sağlanan sinerjilerin ve global dinamiklerin etkin bir şekilde yönetilmesi, aynı zamanda zorlu Covid-19 pandemisi şartlarına rağmen üretimin devamlılığının sağlanması Petkim’de kârlılığı yükselten en önemli faktörlerden oldu.

REKOR SEVİYEYE ULAŞAN KÂRLILIĞIN NEDENLERİ...

SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, Petkim'in sonuçlarını değerlendirerek rekor seviyeye ulaşan kârlılığın nedenlerini anlattı. 

Petrokimya piyasalarında Asya ve Amerika bağlantılı tedarik zincirindeki kırılmalar ve bunlara bağlı ihtiyaç fazlası alımın oluşturduğu talebin, şirketin de üreticisi olduğu ürün fiyatlarında global bir yükselişe yol açtığına dikkat çeken Mammadov, aşılamanın artışıyla salgından çıkış beklentisinin de toplam talepte tetikleyici bir etki yaptığının altını çizdi.

“HIZLI VE İSABETLİ ADIMLAR ATTIK”

Anar Mammadov, sözlerine şöyle devam etti:

“Üretim maliyetlerinin bir önceki yıla göre yüzde 110 seviyelerinde arttığı, nafta fiyatlarındaki artışın da geçen yıla göre yüzde 60’ları bulduğu bir dönemde STAR Rafineri ile kesintisiz entegre üretimimiz, Petkim’de kârlılığı yükselten bir diğer önemli etken oldu. Kapasite kullanım oranının da bir önceki çeyreğe göre 2,5 puan arttığı Petkim, aynı zamanda bildiğiniz gibi üretimden satışların yanı sıra ticari satış faaliyetleri de gerçekleştiriyor. Bu satışlarımızdaki artış da rekor kârlılığa önemli bir katkı yaptı. Bu dönemde gerçekleşen 7 milyar 397 milyon TL’lik toplam cironun 2 milyar 649 milyon TL’sini ticari satışlar oluşturdu. Ulaştığımız bu güçlü finansal performansta, yaşanan küresel gelişmeleri doğru okuyarak hızlı ve isabetli adımlar atmamızın büyük katkısı oldu. Elde ettiğimiz kârlılığı öncelikli olarak şirketimizin borçluluk seviyesinin azaltılması hedefimizle uygun şekilde değerlendirerek kısa vadeli borçlarımızı yaklaşık 90 milyon dolar azalttık. Bu durum, net faiz masraflarımızı azalttığı için net kârımıza da olumlu bir etki yaptı. Tüm bunlara ek olarak; aktif büyüklüğümüzü yüzde 23, özkaynaklarımızı da yüzde 29 arttırarak finansal pozisyonumuzu güçlendirdik ve şirketimizin uzun vadeli değerinin artmasına önemli katkıda bulunduk. Pandemi kaynaklı dalgalanmaların hala sürdüğü bir ortamda ortaya koyduğumuz bu başarılı performansın, küresel rekabetteki güçlü konumumuzu perçinlediğini düşünüyorum. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve paydaşlarımıza teşekkür ederim."

Şirketin birinci ve ikinci çeyrek finansal performans tablosu şöyle oluştu:


 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2021, 00:15
YORUM EKLE

Endress

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını