PETKİM 1,8 MİLYAR TL KAR AÇIKLADI 

2022 yılının ilk üç aylık verilerini açıklayan Petkim, dünyada yaşanan olumsuz etkilere rağmen 1,8 milyar TL kar elde etti. 

PETKİM 1,8 MİLYAR TL KAR AÇIKLADI 
Robot Zirvesi

Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı olarak kabul edilen SOCAR Türkiye’nin grup şirketlerinden Petkim, 2022 yılının ilk çeyreğiyle ilgili verileri açıkladı. Petkim, ilk üç ay içerisinde 1,7 milyar TL brüt, 1,8 milyar TL net karla kapattı. Global ölçekte yaşanan jeopolitik risklere rağmen ilk üç ay içerisinde gösterdiği yönetim başarısı, verimlilik artırıcı çalışmaları ve STAR Rafineri’nin kesintisiz hammadde desteği firmayı ileri bir noktaya taşıdı. 

11,4 MİLYAR TL SATIŞI GELİRİ SAĞLADI 

2022 yılının ilk çeyreğinde kur korumalı mevduat sisteminin de etkisiyle nakit pozisyonunu güçlendirmeyi başaran Petkim, maliyet artışlarına rağmen üretimine ara vermeden devam etti. İlk 3 aylık dönemde 11,4 milyar TL satış geliri elde eden Petkim, ticari satışlarının payı da toplam satışlar içinde yüzde 33’e ulaştı. Petkim bu zorlu süreçte tahakkuku gerçekleşen 258 milyon TL’lik kurumlar gelir vergisi ile ülke ekonomisi için de finansal değer üretmeye devam etti.  
 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 15:08
YORUM EKLE

Endress

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını