MASDAF’DAN SU YÖNETİMİ ÖNERİLERİ

Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, pompa teknolojilerinin iklim kriziyle mücadeledeki önemine dikkat çeken açıklamalarda bulunarak çözüm önerilerini paylaştı.

MASDAF’DAN SU YÖNETİMİ ÖNERİLERİ
Endüstrideara

Küresel ısınma, artan dünya nüfusu, su kaynaklarının yanlış yöneten teknolojiler ve bilinçsiz su kullanımı nedeniyle dünya nüfusunun yüzde 40’ı susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. Su kriziyle mücadelede ise suya hayat veren pompa teknolojilerinin doğru seçilmesi ve kullanılması hayati önem taşıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, “Binalar, endüstriler, yerel yönetimler ve tarım sektörüne kadar her alanda su kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması gerekiyor. Bunu sağlayabilmek “akıllı su çözümleri” bulunuyor. Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü” (WRI) su çıkıntısı çeken ülkelerle ilgili rapor hazırladı. Rapora göre Türkiye, 32. sırada yer alıyor. Kişi başına ise 1.519 m³’lük su miktarı düşüyor. Sürdürülebilir yaşam için akıllı pompa teknolojileri ile binalarda ve işletmelerde enerji ve su israfının önüne geçmek mümkün. Pompa teknolojileri ile gerçekleştirilen ham su transferi ve dağıtımı, kullanım sonrası oluşan atık suların etkili ve verimli bir şekilde yönetilmesi, ekosistem ve dolayısıyla geleceğimiz için hayati önem taşıyor. Dünyadaki elektrikli motorların sarf ettiği enerjinin yüzde 22’sinin pompalar tarafından tüketildiğini biliyoruz. Bu sebeple hem binalarda hem de endüstriyel tesislerde tüketilen enerjiden tasarruf edebilmek için doğru pompa seçimi yapılması gerekiyor. Mevcut pompaların periyodik bakımlarının yapılarak, sistemin yüksek verimde çalışmasının sağlanması gerekiyor.” dedi.  

“SU KAYIP VE KAÇAKLARINI ÖNLÜYORUZ”

Yırtmaç, sundukları çözümlerle ilgili kapsamlı bilgileri şu sözlerle anlattı. “Masdaf olarak suyu yöneten akıllı pompa teknolojileri sunuyoruz. Bu teknolojiler sayesinde su krizi ile mücadele konusunda etkin rol oynuyoruz. Özellikle, konutlara, endüstrilere, hastanelere ve okullara yönelik olarak geliştirdiğimiz “akıllı su şartlandırma sistemleri” ile küresel anlamda yaşanmakta olan su krizini önlemeye yönelik adımlar atıyoruz. Enerjiyi verimli kullanan akıllı pompa teknolojilerimiz ile su kayıp ve kaçaklarını önlüyoruz. Kullanım ömrü 10 yılı aşan pompaların ise yenilenmesini öneriyoruz. Çünkü renovasyon sonrası konutlarda ve işletmelerde hem sudan hem de enerjiden tasarruf sağlamak mümkün. Özellikle pompa teknolojilerinin enerji tüketiminin yüzde 80’lere varan oranda azaldığını ölçümlüyoruz.” dedi. 
 

YORUM EKLE

Endress

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını