MASDAF ÇAMLICA KULESİ'NİN ÇÖZÜM ORTAĞI OLDU

Masdaf, Avrupa’nın en yüksek yapısı olma unvanını taşıyan İstanbul'daki Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nin çözüm ortağı oldu.

MASDAF ÇAMLICA KULESİ'NİN ÇÖZÜM ORTAĞI OLDU
Enerji Zirvesi

Avrupa’nın en yüksek yapısı olma unvanını taşıyan ve 100’den fazla radyo kuruluşuna yayın hizmeti vermeye başlayan Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nin; ısıtma-soğutma sirkülasyon pompalarında, yangın pompasında, hidrofor ve atık su pompa gruplarında Türkiye pompa sektörünün önde gelen yerli markası Masdaf tercih edildi.

BİNANIN GÜVENLİĞİ ONDAN SORULACAK

Yüksek verimli ürün yelpazesi ve mühendislik hizmetleriyle sektöründe fark yaratan Masdaf, pompa ve hidrofor sistemleriyle bu kez de Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nde yer alıyor. 

Kulede firmanın NFPA 20’ye uygun, ayrılabilir gövdeli ve çift emişli yangın pompaları, Multihexa serisi frekans kontrollü komple paslanmaz çelik kullanım suyu hidroforları, INM serisi sirkülasyon pompaları ve Enduro serisi atık su pompaları tercih edildi.

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nin yangın güvenliği Masdaf’ın NFPA20’ye uygun, UL listeli FM onaylı  “yangın pompaları” ile sağlanacak. Masdaf tarafından devreye alınan yangın pompaları, binanın kullanım ömrü süresince oluşabilecek yangın felaketine karşı zamanında müdahale olanağı tanıyarak binanın güvenliğini sağlayacak. 

Pompa ve hidrofor sistemlerinde kullanılan invertör sistemi ile pompaların kendi aralarında RS 485 kablo üzerinden haberleşmeleri sağlanacak ve çoklu pompa sistemi seçeneği ile 6 adet pompa beraber çalışabilecek. Modbus özelliği ile sisteme uzaktan erişim imkânı da sunulacak. Ayrıca invertör üzerinde yer alan grafik lcd ekrandan anlık olarak; basınç, akım, frekans, motor devir, çıkış gücü, çıkış gerilimi, set basınç değerleri okunabilecek. Bu sayede pompaların her birinin toplam çalışma saatleri görüntülenebilecek ve gerçek zamanlı eş yaşlanma sağlanacak.

SİSTEM VERİMLİLİĞİ VE ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYACAK

Projenin basınçlı su ihtiyacını karşılayacak “Genio MultiHexa” serisi akıllı hidroforlarda kullanılan GenIO Motor Üstü Frekans İnvertörler, sistemin değişken debili tüketim şartlarında pompaların daha verimli çalışmasını ve basıncın sürekliliğini sağlayacak. Ayrıca Mod-Bus haberleşme protokolü ile dış ünitelere anlık erişim imkanı sağlanarak, kontrol avantajı sunulacak. Böylece sistemin ihtiyacı doğrultusunda çalışan akıllı pompa teknolojileri ile Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nde hem sistem verimliliği hem de enerji tasarrufu sağlanacak. 

Projede kullanılan bir diğer Masdaf teknolojisi ise kirli ve atık suların transferinde etkili çözümler sunan ve çevreci bir teknoloji olarak bilinen “ENDURO Dalgıç Pompa”lar oldu. Atık suların taşınması işlemi sırasında oluşabilecek koku, sıvı sızdırma ve tıkanma sorununu da ortadan kaldıran dalgıç pompalar, üstün teknolojisiyle projelere, yüksek konfor ve uzun bir çalışma ömrü sunacak. Masdaf tarafından devreye alınan inovatif pompa ve hidrofor sistemleri, binanın kullanım ömrü süresince enerji tüketiminden tasarruf sağlayarak verimli kullanım imkanı verecek.

İSTANBUL'UN SEMBOLLERİNDEN OLMASI BEKLENİYOR

İstanbul Küçük Çamlıca'da görüntü kirliliği oluşturan antenlerin ve kulelerin tek bir noktada toplanması amacıyla 2016 yılının Mart ayında yapımına başlanan “Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi” 29 Mayıs’ta hizmete açılmıştı.

Toplam yüksekliği 369 metre olan ve 49 kattan oluşan ve İstanbul’un sembolleri arasında yer alması beklenen kulenin, 39’uncu ve 40'ıncı katlarında birer restoran ve 33 ve 34'üncü katlarında ise deniz seviyesinden 366,5 ve 371 metre yüksekliğinde iki ayrı seyir terası bulunuyor.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 10:51
YORUM EKLE

Delta Vana

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını