KROHNE ve SAMSON ortak girişimleri olan “FOCUS-ON”u tanıttı

KROHNE ve SAMSON ortak girişimleri olan “FOCUS-ON”u, 19.09.2019 tarihinde Frankfurt’ta düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı.

KROHNE ve SAMSON ortak girişimleri olan “FOCUS-ON”u tanıttı
Endüstrideara

“FOCUS-ON”; proses endüstrisi 4.0’a uygun olarak özel aktuatörlerin geliştirilmesi, üretimi ve pazarlanması amacıyla kurulan yeni bir şirkettir. Ortaklığın duyurulmasıyla birlikte yeni şirket; vana ve ölçüm teknolojilerini benzersiz diagnostik ve kontrol fonksiyonlarıyla tek bir cihazda birleştiren çok önemli bir inovasyonu ortaya koymaktadır. Her iki firma yetkilileri de bu önemli yeniliğin “Proses enstrümantasyonu ve kontrol cihazları kombinasyonun, proses endüstrisi için özel olarak geliştirilen dünyanın ilk akıllı proses nodu” olduğunu belirtmektedirler. Hollanda’nın Dordrecht kentinde kurulmuş olan “FOCUS-ON” şirketinde eşit paylara sahip oldukları bildirilen KROHNE ve SAMSON; “FOCUS-ON” yatırımının temellerini; her iki firmanın dünya çapındaki projelerde 25 yıldan uzun bir süredir gerçekleştirdikleri iş birliği sonucunda atıldığını belirtmekteler. Enstrümantasyondaki bu stratejik ortaklığın ve yeni kurulan ortak girişimin tanıtımı SAMSON CEO’su Dr. Andreas WIDL ve KROHNE CEO’su Stephan NEUBURGER tarafından gerçekleştirdi. Tanıtımda “Dijitalleşme çağında öncü yeniliklere ancak iş birlikleriyle ulaşılabileceğini” söyleyen WIDL, “Burada tam bir güvenle gerçeklesen bir iş birliğinin gözler önünde olduğunu” belirtti. Ardından NEUBURGER de “İlk ürün olarak; merkezi olmayan kontrol ve kestirimci bakım konusundaki yenilikçi yaklaşımlarımızı birleştirerek fikirlerimizi bir araya getirdik ve böylece “FOCUS-ON” ortaya çıktı.” sözleriyle düşüncelerini belirtti. Modülün geliştirilmesine ilişkin teknolojik motivasyon ise SAMSON CTO’su Dr. Thomas STECKENREITER tarafından söyle açıklandı: “FOCUS-ON ile, otonom bir şekilde kendini optimize ederek otonom üretim yapabilen otonom fabrikalara doğru kararlı bir adım atıyoruz.” KROHNE CTO’su Dr. Atilla BİLGİÇ ise “Uyarlanabilir kontrol fonksiyonunu geliştirmek yalnızca ilk adımdı. Daha önemli olan diagnostik fonksiyonlarla yapay zekanın entegrasyonudur. Otonom aktüatörümüz mevcut durumunu biliyor, gelecekteki koşulları öngörebiliyor ve sahip olduğu öğrenme yeteneğiyle uygulamalara uyum sağlayabiliyor.” sözleriyle görüşlerini belirtti.

Akıllı proses nodu; su üç işlevi bir araya getirmektedir: Sensör, aktüatör ve kontrol. Modül, bir boru hattındaki akışı ölçmekte ve belirtilen ayar (set) noktalarına ulaşmak için vana işlevini bağımsız olarak düzenlemektedir. Konuyu özetleyen NEUBURGER sözlerini söyle sürdürdü: “Bu ürünün, bir tesisin karışıklığını önemli ölçüde azaltacağından eminiz. Ürünün diğer bir avantajı ise, kaynakların daha iyi ve daha verimli kontrol edilmesini sağlayacak şekilde, bir prosesi kapsamlı diagnostikler yoluyla optimize etme yeteneğine sahip oluşudur. Bu sayede tesis verimliliği önemli ölçüde artırılabilecektir.” Akış, sıcaklık ve basınç için entegre ölçüm sensörleri sayesinde kavitasyon gibi sorunlar tanımlanabilir ya da öngörülebilir. Vana ve boruların aşınması önlenebilir ya da önemli ölçüde azaltılabilir. Böylece tesisler daha uzun sürelerde kesintisiz olarak durmaksızın çalışabilecektir. Akıllı proses nodu satışlarının 2020 yılının ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 17:09
YORUM EKLE

Hach

Enelsan

Dergiler