banner1339
x

Kordsa'dan geri dönüşüm için yeni proje

Lastik ve inşaat güçlendirme ile kompozit teknolojileri pazarlarının global oyuncusu Kordsa, Avrupa Birliği’nin Ar-Ge ve Yenilik Programı Horizon 2020 kapsamında yeni bir projeye dahil oldu. PolynSPIRE1 adını taşıyan projenin hedefi sürdürülebilirlik prensibine hizmet için plastiğin geri dönüşümü.

Kordsa'dan geri dönüşüm için yeni proje
Endüstri 40 Zirvesi

Güçlendirme lideri Kordsa, Avrupa’nın araştırma ve teknoloji geliştirme kapasitesini güçlendirmek, üniversite-sanayi işbirliğini teşvik etmek, iş birliğini çeşitli alanlarda geliştirmek amacıyla hayata geçirilen Horizon 2020 programı kapsamında PolynSPIRE projesine katılan 22 proje ortağı arasında yer alıyor. Verimli ve sürdürülebilir plastik geri dönüşümü için yenilikçi teknolojiler geliştirmeye yönelik olan projenin açılış toplantısı 25 Eylül’de Brüksel’de Alman Araştırma Şirketlerinin Avrupa İrtibat Bürosu olan KoWi’de gerçekleştirildi. Açılış toplantısında bir araya gelen proje ortakları birbirini tanıma, proje yönetim süreci ve geri dönüşüm süreçlerinin teknik detaylarını tartışma şansını yakaladılar. Toplantıda Kordsa Ar-Ge ekibi Kordsa’nın projede üstlendiği rolleri ve projeden beklentilerini paylaştı.

Enerji Kaynakları ve Tüketimi Araştırma Merkezi CIRCE’nin koordinatörlüğünde gerçekleşecek PolynSPIRE projesinin 11 ülkeden toplam 22 proje ortağı bulunuyor. Projenin 48 ay içinde tamamlanması ve 3 farklı inovasyona imza atması hedefleniyor. Bunlardan ilki mikrodalgalar ve akıllı manyetik katalizörler yardımıyla kimyasal geri dönüşüm. Hedeflenen ikinci inovasyon geri dönüştürülmüş plastik kalitesini arttırmak için gelişmiş katkı ekleme ve yüksek enerji ışınımlaması. Bu iki inovasyon ile polyester, poliamid ve poliüretan üretimi için fosil yakıt tüketiminin ortalama %33 oranında azaltılması hedefleniyor. Projenin üçüncü çıktısı olarak belirlenen çelik endüstrisinde plastiklerin karbon kaynağı olarak değerlendirilmesi ile elektrik ark ocaklarında fosil karbon kaynaklarının yaklaşık %80 oranında azaltılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 10:06
YORUM EKLE

Endress

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını