KİMYADA AR-GE’YE GÜÇ VERECEK PROTOKOL İMZALANDI

GEBKİM Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi GEBTEK ile Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) arasında Ar-Ge için protokol anlaşması imzalandı.

KİMYADA AR-GE’YE GÜÇ VERECEK PROTOKOL İMZALANDI
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM’de bulunan GEBKİM Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi (GEBTEK) ile Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) arasında Ar-Ge faaliyetleri için iş birliği anlaşması imzalandı. 

İŞ BİRLİĞİ ÖN PROTOKOL ANLAŞMASI İMZALANDI

Söz konusu anlaşmayla bundan böyle GTÜ Teknopark’ta yer alacak GEBTEK, sektör içerisindeki tecrübesi ve GTÜ’nün akademik gücünün birleşmesiyle birlikte Türkiye’de üretilmeyen kimyasalların üretimi, sektörü ilgilendiren sorunların çözümü ve yenilikçi kimyasal teknolojiler konularında Ar-Ge çalışmaları ivmelenecek.

İş birliği protokol anlaşmasının imza törenine, GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, GTÜ Rektörü Prof. Dr. M. Hasan Aslan ve GTÜ Teknopark Genel Müdürü Zübeyde Demirkapu'nun yanı sıra GEBKİM Yönetim Kurulu Üyeleri, Şafak Türkay, Cem Yelten, Eralp Erdem, Sebahattin Işık, GEBTEK Stratejik Birimi PMO Partners Kurucusu Bengü Türk, PWC Şirket Ortağı Cem Aracı ve PMO Partners Eğitim Koordinatörü Funda Kılıç'ın katılım sağladı.

11’İNCİ KALKINMA PLANI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM 

2019-2023 dönemini kapsayan 11’inci Kalkınma Planı’nda yer alan sanayi-üniversite iş birliğine atıfla imzalanan protokol anlaşması, Yüksek Öğretim Kurulu’nun kimya alanında Ar-Ge için seçtiği GTÜ ile GEBKİM’in iş birliğiyle önemli bir ivme kazanacak. 

GEBTEK'in kuruluş amaçları arasında; ulusal ve uluslararası kimya yeterlilik belgelerinin yönetimi, mevzuat değişiklikleri ve güncel yasal zorunluluklar konusunda bilgilendirme, karbon ayak izi ölçümü ve raporlama hizmetleri, ulusal ve uluslararası proje yönetim hizmetleri, uluslararası iş ağları kurulumu, uluslararası pazarlara yatırım fizibilite desteği, kurumsal olgunluk analizleri, dijitalleşme ve teknoloji yönetim danışmanlık hizmeti, kurumsal altyapı sistemlerine geçiş danışmanlık hizmeti, girişimcilik ekosistem oyuncularının tanıtım ve pilot uygulamaları, insan kaynakları süreç danışmanlık hizmeti, GEBTEK Akademi seminerleri maddeleri bulunuyor.

“GELECEĞİ BUGÜNDEN İNŞA ETMEK İÇİN ÜNİVERSİTE-OSB İŞ BİRLİĞİ GEREKLİ”

İş birliği hakkında değerlendirmelerde bulunan GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, geleceği bugünden inşa etmenin önemini vurgulayarak GEBTEK ile GTÜ’nün Ar-Ge iş birliğinin büyük önem taşıdığını belirtti.

İthal edilen ana kimyasalların Türkiye’de üretilmesi adına üreticilerin ham madde bağımlılığını azaltmanın, Türkiye’nin cari açığının kapatılmasında ve üreticilerin rekabet gücünün artırılmasında fayda sağlayacağının altını çizen Aracı, "İş birliği ayrıca, kimya sektörünün ve sanayinin küresel ısınma, enerji ve çevre sorunlarına çözümler sunacaktır. Attığımız bu adımın örnek olmasını diliyoruz." şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2022, 10:56
YORUM EKLE

SMS

vega

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını