İKMİB: KİMYA İHRACATI OCAK AYINDA YÜZDE 30 ARTTI

İKMİB verilerine göre, kimya sektörünün ihracatı Ocak 2022'de yüzde 30,60 artış gösterdi.

İKMİB: KİMYA İHRACATI OCAK AYINDA YÜZDE 30 ARTTI
Endüstri 40 Zirvesi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından açıklanan veriler doğrultusunda, kimya sektörünün Ocak 2022 ihracatı yüzde 30,60 artışla 2,13 milyar dolar olarak gerçekleşti.

"EN FAZLA KATKI SAĞLAYAN İKİNCİ BÜYÜK SEKTÖR OLDUK"

Sektörün yılın ilk ayına ilişkin dış satım rakamlarını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Covid-19 pandemisinin etkisinde geçen 2021'de bilhassa yılın ikinci yarısında lojistik ve tedarik açısından sorunlar yaşayan sektörün her şeye rağmen üstün bir performans göstererek yeni bir rekora imza attığını ve 25,4 milyar dolarlık ihracat ile 2021 yılını ikinci sektör olarak tamamladığını söyledi.

Sektörün 2020'ye kıyasla yüzde 38,79 büyüme kaydettiğini dile getiren Pelister, gerek kilogram ortalama birim değeri artışıyla gerek kapasite kullanımıyla gerekse istihdam artışı ve pazar çeşitliliği ile elindeki enstrümanları kullanarak, Türkiye'nin büyümesinde etkili olan dış satımda en fazla katkıyı veren ikinci büyük sektör olduğuna dikkat çekti.

"2022'YE İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK"

Rekor başarıyla ulaştıranları tebrik eden Adil Pelister, 2022 yılına da güzel bir başlangıç yaparak ocakta yüzde 30,60 artışla 2,13 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Sektörün yeni yılın ilk ayında da en fazla dış satım yapan ikinci sektör konumunu muhafaza ettiğini yanı sıra ihracatını en çok artıran sektörler arasında da ikinci sektör olduğu bilgisini veren Pelister, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"28 MİLYAR DOLARLIK HEDEFİMİZE ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"

"Ocak ayında en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk üç sektör plastikler ve mamulleri, mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler ile anorganik kimyasallar oldu. En çok ihracat yaptığımız ilk üç ülke Hollanda, İtalya ve ABD olurken, Çin ilk 10 ülke arasına girdi. Ayrıca Singapur’a yapılan ihracat yüzde 2.634,84 artışla dikkat çekiyor. Sektörümüzün ihracatta yakaladığı bu ivmeyi artırmasını diliyoruz. Bu yıl 28 milyar dolarlık ihracata ulaşma hedefimiz doğrultusunda daha fazla yüksek katma değerli ihracat yapmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz." 

OCAK'TA İLK SIRADA HOLLANDA YER ALDI

Ocak ayında en çok dış satım gerçekleştirilen ülke Hollanda olurken, bu ülkeyi İtalya, ABD, Almanya, Lübnan, İspanya, Irak, İsrail, Çin ve İngiltere izledi.

Söz konusu ayda ilk 10 ülke arasında en çok artış yüzde 278,54 ile Hollanda’da kaydedilirken, "Portakallar"a yapılan kimya ihracatı 153 milyon 277 bin dolar olarak gerçekleşti ve 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 278,54 arttığı gözlendi.

Ocak ayında Hollanda’ya en çok ihraç edilen ilk beş ürün grubu sırasıyla “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “plastikler ve mamulleri”, “anorganik kimyasallar”, “uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun” ve “kauçuk,kauçuk eşya” oldu.  

ASLAN PAYI PLASTİKLER VE MAMULLER SEKTÖRÜNÜN OLDU 

Ocak ayında kimyevi maddeler ve mamulleri ürün gruplarında plastikler ve mamulleri ihracatı, 718 milyon 857 bin dolarla kimya ihracatında ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 552 milyon 471 bin dolarlık ihracatla mineral yakıtlar yer alırken, anorganik kimyasallar ihracatı 186 milyon 696 bin dolarla üçüncü sırada konumlandı.

‘Anorganik kimyasallar’ı takiben ilk onda yer alan diğer sektörler ise; "kauçuk, kauçuk eşya", "eczacılık ürünleri", "uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun", "boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları", "muhtelif kimyasal maddeler", "organik kimyasallar" ve "yıkama müstahzarları" oldu. Ayrıca bahsi geçen ayda alt sektörlerde en çok dış satım artışı yüzde 50,70 ile mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler sektöründe gerçekleşti.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2022, 13:51
YORUM EKLE

Endress

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını