HEDEFLERİNİ AŞTI, 10,5 MİLYON TON HAM PETROL İŞLEDİ

STAR Rafineri, 2020 yılında üretim hedeflerini aşarken, firmanın işlediği ham petrol miktarı 10,5 milyon tona ulaştı.

HEDEFLERİNİ AŞTI, 10,5 MİLYON TON HAM PETROL İŞLEDİ
Endüstrideara

Pandemiye rağmen üretim hedeflerini aşmayı başaran STAR Rafineri'nin 2020 yılında işlediği ham petrol miktarı, 10,5 milyon ton olarak kayıtlara geçti. 

SATIŞLARININ YÜZDE 70'İNİ İÇ PAZARA YAPTI

SOCAR Türkiye'nin iştiraki olan firmanın 2020 yılına dair sonuçları açıklanırken, firmanın Covid-19'a rağmen yılı rekor rakamlarla tamamladığı bildirildi.

Dizayn petrol işleme kapasitesi 10 milyon ton ham petrol olan firma, üretim planını değişen koşullara hızla adapte ederek söz konusu miktarı 10,5 milyon tona çıkardı.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 10,3 milyon tonluk satış gerçekleştiren firma, bu satışların yaklaşık yüzde 70’ini iç pazara yaparak, Türkiye ekonomisine öngörülen katkıyı da vermiş oldu.

"OLAĞANÜSTÜ DÖNEMİ BAŞARIYLA YÖNETTİK"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov, STAR Rafineri’nin yüksek performansıyla üretim ve sürdürülebilirlik açısından sektöre güven aşıladığını dile getirdi.

Petkim’in hammaddesi naftanın tedarikinin yanı sıra iç piyasaya gerçekleştirdikleri satışlarla Türkiye’nin cari açığının azalmasına önemli katkılar sağladıklarına dikkat çeken Mammadov, "Firmamızda sahip olduğumuz ileri teknoloji, Petkim’e entegre yapımız, dijital dönüşüme elverişli modelimiz, etkin üretim planlama ve optimizasyon süreçlerimiz sonucunda bu olağanüstü dönemi başarıyla yönettik. Pandemi nedeniyle talebi azalan jet yakıtı üretim kapasitemizi hızla motorine dönüştürüp kesintisiz üretime devam edebildik. Özellikle 2020’nin ikinci yarısından itibaren aylık bazda yüzde 100’ü aşan kapasitelerle üretim yaparak dizayn kapasitesi 10 milyon ton olan rafinerimizin ham petrol işleme hacmini 10,5 milyon tona çıkardık. Bize gurur veren bu üstün performansa ulaşmamızı sağlayan, her biri kendi alanında uzman ve yetkin olan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

"YENİ YATIRIMLARIMIZI 2022'DE TAMAMLAYACAĞIZ"

Mammadov, 2020 yılında petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle rafineri marjlarının da düşük seyrettiğinin altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Toplam 6,3 milyar dolarlık değeriyle Türkiye’de reel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan STAR Rafineri, bu zorlu yılda, 250 milyon doların üzerinde bir kredi geri ödemesi gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra rafinerimizin depolama kapasitesi ve operasyonel esnekliğini artıracak yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Bu kapsamda, yaklaşık 45 milyon dolarlık yatırım bütçesine sahip olan ‘Rafinerinin Esnekliğinin, İşletilebilirliğinin ve Karlılığının İyileştirilmesi Projesi’ni (IFOP) bu yıl devreye alacağız. IFOP Projesi ile birlikte toplamda yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırım değeri bulunan ve çoğu ilave depolama kapasitesi ile ilgili olan yeni yatırımlarımızı da 2022 yılında tamamlamayı planlıyoruz."

YORUM EKLE

Delta Vana

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını