GAZ BALONLARININ KAPASİTE ARTIŞINDA KOLAY ÇÖZÜM

Biyogaz yakma bacasında gazı devamlı yakmak yerine hiçbir dizayn değişikliği yapmadan gaz balonunuzun kapasitesini arttırabileceğinizi biliyor muydunuz Biodesulf Biyogaz Çevre Teknolojileri Kurucusu Burak Alkan anlatıyor.

GAZ BALONLARININ KAPASİTE ARTIŞINDA KOLAY ÇÖZÜM
Enerji Zirvesi

Bilindiği gibi gerek biyogaz tesislerinde gerekse atıksu arıtma tesislerinin biyogaz hatlarında gazı depolamak için kullanılan gaz balonlarının tesis verilerine göre dizaynı yapılmış ve kapasitesi belirlenmiş olur. Ancak, ileriki zamanlarda artan atıksu kapasitesine bağlı olarak gene biyogaz hattında da kapasite artışı meydana gelebilir. Biyogaz yakma bacasında gazı devamlı yakmak yerine hiçbir dizayn değişikliği yapmadan gaz balonunuzun kapasitesini arttırabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet bu mümkün. Yani hattın üstündeki gaz borusunu büyütmenize gerek yok, herhangi bir inşaat işi yapmanıza da gerek yok. Sadece membranları değiştirip mevcut kapasitenizdeki gaz balonunu arttırmak istediğiniz kapasiteye arttırabiliriz. Bunun da hem zaman açısından hem de maliyet açısından tüm işletmelere çok fayda sağlayacağı bir gerçektir. 

NASIL YAPIYORUZ? 

Nasıl yapılacağı konusuna gelince, size aşağıda birkaç örnek vermek istiyorum. Boru hattını değiştirmeden membran içine biz ek hatlı borular koyuyoruz ve membranın da şeklini yumurta gibi elips biçimine getirip istenilen kapasite artışını gerçekleştirebiliyoruz. Elips şeklindeki membran ile hem yanlardan tesiste yer sıkıntısı olmadan bir büyümeye gidilebilir hem de daha homojen bir yapı sağlanmış olunur. Blower’lara bağlanan borular vasıtasıyla dış membranın elips şeklinde yukarı doğru büyümesi sağlanmış olunur. İç membran ise mevcut gaz hattından gelen yeni gaz miktarına göre yeniden dizayn edilmiş olunur. Böylece ne kaidede bir genişleme ne de mevcut boruda bir değişme yapmadan mevcut gaz balonunuzun kapasite artışını gerçekleştirebilirsiniz. Bir de belki de en önemlisi tüm bu değişiklikler ve kapasite artışı maksimum 3 günde bitirilebilmektedir.  

YORUM EKLE

Delta Vana

vega

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını