Fora Zeytin, otomasyona dayalı sistemle el değmeden üretim yapıyor

120 bin metrekare alana kurulu 70 bin metrekare kapalı alanda 40 bin ton saklama ve 40 bin ton ambalajlama olmak üzere 80 bin ton kapasiteye sahip Fora Zeytin tesislerinde ileri teknolojili hatlarda üretim yapılıyor.

Fora Zeytin, otomasyona dayalı sistemle el değmeden üretim yapıyor

Fora Zeytin Genel Müdürü Efe Yazıcı tesisin üretim teknolojisiyle ilgili olarak:“ Çoğunlukla otomasyona dayalı sistem ile el değmeden, son derece hijyenik bir ortamda üretim yapıyoruz. Tüm dünyanın tercihi teknoloji gerektiren Kaliforniya tarzı oksidasyonla işlem görmüş siyah zeytinleri steril ambalajlarda sunuyoruz.  Oksidasyon ile yıllık 18 bin ton işleme kapasitesine sahip üretim alt yapısı bulunmaktadır” açıklamasında bulunuyor. 

Fora Zeytin Tesislerinde gerçekleştirilen 600 bin euroluk yatırımla, enerji ihtiyacıgüneşten karşılayacak ve elektrik faturasını da 45 binden 15 bin TL’ye düşürmüş olacak. Üretim tesisi sayesinde, küresel ısınmanın en büyük nedeni olan atmosfere 540 bin kg/yıl CO₂ emisyonu salınımını engellenmesi hedefleniyor ve kurulan sistem 25 yıl boyunca kullanılabiliyor.  Gerçekleştirilen yatırımla yılda 900.000,00 Kw/h elektrik enerjisi tasarrufu sağlayacaklarını vurgulayan Yazıcı ile hem fabrikanın üretim sürecini hem de yeni yatırımını konuştuk. 

Haberin Devamı ST Proses Otomasyonu Dergisi'nin Temmuz 2018 Sayısında
 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 18:00
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler