Entegre Yön Kontrol Valflerine Sahip Milsiz Silindirler

Endüstriyel bir otomasyon uygulaması için doğrusal bir aktüatör belirleme işiyle görevlendirilmiş bir mühendis; güvenilir, hassas ve hızlı ürünler arayacaktır. Fakat, satın alma kararında yer alması gereken ve genellikle gözden kaçan çok sayıda başka faktör vardır.

Entegre Yön Kontrol Valflerine Sahip Milsiz Silindirler
Proses Zirvesi

Endüstriyel bir otomasyon uygulaması için doğrusal bir aktüatör belirleme işiyle görevlendirilmiş bir mühendis; güvenilir, hassas ve hızlı ürünler arayacaktır. Fakat, satın alma kararında yer alması gereken ve genellikle gözden kaçan çok sayıda başka faktör vardır. Örnek olarak 3/2 yön kontrol valflerini uç kapaklarına entegre eden milsiz lineer aktüatör çözümlerini düşünürsek, bunlar kontrol valflerinin aktüatörlerden ayrı şekilde kullanılmasından birçok farklı sebeple daha avantajlı olabilmektedir. 

Muhtemelen buradaki en bariz fayda, potansiyel yer tasarrufudur. Milsiz silindirler, her şeyden önce kompakt tasarımları dolayısıyla kullanılırlar ve geleneksel silindirler ile aynı stroku sağlarken onların kabaca yarısı kadar yer işgal ederler. Bu pnömatik silindir türünde harici bir milin uzayıp çekilmesi yerine bir araba (taşıyıcı) silindir gövdesi boyunca ileri ve geri kayar. Böyle bir tasarım, daha kısa, kapalı ve kendinden kılavuzlu yapısı sayesinde özellikle uzun strok veya yüksek moment yükleri gerektiren uygulamalar için yararlıdır.

Valf entegrasyonu sağlayan milsiz silindirlerin yanı sıra silindirin yan taraflarına montaj raylarının dâhil edilmesi yerden kazancı daha da arttırır. Bu raylar; lineer kılavuz, fren, valf ve manyetik anahtarlar (switch) gibi modüler bileşenlerin silindire monte edilebilmesine olanak sağlayarak özellikle alanın sınırlı olduğu birçok kurulumda kolaylık sağlar. 

Yer sorunu kesinlikle hafife alınmamalıdır. Sonuçta, hareketli bileşenler serbestçe çalışabilmelidir. Alan gereksinimleri, operatörün emniyetini göz önünde bulundurmalı ve bakımın rahat şekilde yapılması için yeterli yer sağlamalıdır. Ayrıca milsiz silindirlerin, kollu alternatiflerine kıyasla ağırlıkça yaklaşık %50 tasarruf sağlayabileceğini belirtmek gerekir.

MİNYATÜRLEŞME EĞİLİMLERİ
Pnömatik teknolojisi birçok modern sistem ve makinede önemli bir rol oynamaya devam etmektedir. Daha kompakt bileşenlerden yararlanarak daha küçük makine yapmaya yönelik devam eden gereksinim, milsiz pnömatik silindirlerin kullanımının ardındaki itici güçtür. Bu verimli ve uygun maliyetli cihazlar, örnek olarak gıda işleme, cam, plastik, tekstil ve elektronik sektörlerinde olduğu gibi birçok farklı endüstriyel uygulamada yüklerin yüksek performanslı bir şekilde hareket edebilmesini sağlar. Milsiz lineer aktüatör teknolojisi; kesme, paketleme, malzeme taşıma ve sürgülü kapı uygulamalarına da hizmet verebilir.

Kurulum hızı da, milsiz doğrusal aktüatörlerin parça belirleme sürecinde az sayıda mühendisin göz önünde bulundurduğu başka bir faydasıdır. Yön kontrol valflerinin aktüatör ünitesine entegre olması havayı bağlamayı çok daha kolaylaştırır.

Çeşitli konumlara döndürülebilen uç kapakları sayesinde milsiz lineer aktüatörler, montaj ve boru tesisatı seçenekleri söz konusu olduğunda yüksek esneklik sağlarlar. Aslında en yeni silindirlerin bazıları ile hava bağlantısı, 4 x 90 °'lik kademelerde döndürülebilirken solenoid de 4 x 90 ° döndürülebilir ve pilot valfi 180 ° döndürülebilir (valf başına yalnızca bir hava bağlantısı gerekir). Buna ek olarak, valflerin uç kapaklara yerleştirildiği durumlarda, milsiz silindirin çalıştırılması çok daha direkt ve dinamik hâle gelir.

HIZLI YATIRIM GERİ DÖNÜŞÜ
Aksama süresi (downtime), aktüatör seçimini etkileyebilen başka önemli bir faktördür. Aksama süresinin, yatırım geri dönüşünü ciddi bir şekilde etkileyebildiği bir dönemde sistemden azami şekilde yararlanılmasına dikkat edilmelidir. Yön kontrol valfleri entegre edilmiş milsiz doğrusal aktüatörler üzerinde onarım veya değiştirme yapılması gerektiğinde sorun çıkarabilen ayrı hava bağlantılarına sahip harici valf olmadığı için sistemin aksama süresi en aza indirilir. 

Sonuç olarak, bunun gibi faktörler sistem güvenilirliğine büyük ölçüde katkıda bulunur. Bu aktüatörlerin kompakt tasarımının bir sonucu olarak gerekli basınçlı hava bağlantılarının sayısının azalması daha az boru bağlantıları, daha az kaçak potansiyeli ve daha az genel hava tüketimi anlamına gelir. 

Milsiz doğrusal aktüatörlerde rijitliğin fazla olması, daha uzun ömüre tekabül eder. Bu tasarım özelliği, aktüatörün hizmet ömrünün uzatılabilmesi için genleşme ve bükülme eğilimini azaltan silindirin kendi profil tasarımından ileri gelir. Milsiz silindirler, mekanik strese karşı olağanüstü derecede dayanıklı olup çeşitli kullanımlara olanak sağlar.

YÜKSEK PERFORMANS
Milsiz silindirlerin kompakt tasarımlarına rağmen teknik performanstan herhangi bir ödün verilmediği belirtilmelidir. Silindirin kolay ve hassas şekilde konumlandırılmasına, düşük hızlarda sorunsuz çalıştırılmasına ve hızlı tepki vermesine olanak sağlayarak üretim ve otomasyon süreçlerinin doğrudan kontrolüne son derece uygun olmalarını sağlar. Dikkat edilecek bir nokta da genellikle maksimum üç egzoz çıkışı ile yüksek piston hızlarının elde edilebilmesiyle beraber tamamen entegre 3/2 yön kontrol valfleri (N/O fonksiyonu), kısa anahtarlama süreleri ve yüksek debilerle optimum silindir kontrolü sağlayabilir.

Piyasada genellikle 25 ve 50 mm arasında değişen çaplarda çeşitli boyutları mevcuttur ve birçoğu yüksek ortam sıcaklıklarında, temiz odalarda, patlayıcı ortamlarda ve düşük/yüksek hız uygulamalarında kullanılabilmektedir. 40 metrenin üzerindeki strok uzunlukları sağlanabilir. Aslında milsiz hava silindirleri, uzun strok gerektiren herhangi bir uygulama için ideal çözümdür çünkü sarkma, piston bağlama, eğilme ya da dengesiz conta aşınmasından etkilenmezler. Birçok modern milsiz lineer aktüatörün diğer faydaları arasında entegre çalışma göstergesi, entegre egzoz kelebeği / hız kontrol valfi, elle kumanda (manual override) (indeksli), susturucu fonksiyonu, ayarlanabilir uç yastıklama ve yenileme kolaylığıdır.

Robot Yatırımları
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

Pakkens

Dergiler
Partnerler