banner1160
x

Efektif seviye kontrolü

Britanya’da şeker pancarı üretiminden gelen ürünü işleyen tek firma British Sugar’a sunduğu çözüm önerisiyle VEGA, hem işletme maliyetlerini düşürdü hem de personelin yükünü hafifletti.

Efektif seviye kontrolü
Endüstrideara

 Şeker pancarının işlenmesi karmaşık ve çok çaba gerektiren bir prosestir. Ürünlerde en yüksek kaliteye ulaşmak ve verimlilikte ön safhalardaki yeri korumak için sürekli yenilenmeye ve proseslerin iyileştirilmesine önem verilmesi gerekiyor. Ancak proses hem çok zahmetli hem de çok masraflı. Ancak bir taraftan da üretimin kesintisiz bir şekilde işlemesini sağlamak için güvenilir ve doğru bir seviye ölçüm sistemi şart.

 İŞLETME VE BAKIM MASRAFLARINDAN TASARRUF

Tesiste daha önce, tadil edilmiş geri tazyikli bir bubbler sistemi olan fark basınç ölçüm konvertörü kullanılıyordu. Ancak tesisatın bakımı son derece zahmetli olduğundan işletme masrafları da yükseliyordu. Oluşan bu sorunlar, basınçlı hava kullanılması gerekliliğinden, boru tıkanmalarının neden olduğu yanlış sonuçlardan, oluşan birikintilerden ve suya verilen kirecin yoğunluk dalgalanmalarına sebebiyet vermesinden kaynaklanıyordu. Ayrıca suya katılan kireç ekzotermik reaksiyon yapıyor ve bunun sonucu da tankın içinde güçlü bir kondensat oluşuyordu.Oysa, kireç özellikle cildi ve gözleri tahriş ettiğinden proses sırasında kirece karşı çok özenli güvenlik koşullarına dikkat edilmesi gerekiyor.Taşma nedenli temizlik çalışmaları da hem sağlık açısından tehlikeli hem de zahmetli oluyordu. British Sugar için seviye kontrolünden güvenilir ölçüm sonuçları alınması ve personelin yükünün hafifletilmesi büyük önem taşıyor. Kuruluş bu nedenle, seviye ölçümü için yeni çözüm arayışlarına girmişti. Bu anlamda şirket, bir VEGAPULS 64 seviye ölçüm radar sensörü kurdu. Cihaz, tankın içindeki yüzeyin türbülanslı olmasına rağmen seviyeyi güvenilir bir şekilde ölçmeyi başardı. Buharlı ortama, güçlü kondensat oluşumuna, kireç sütü çözeltisinin antene sıçrayarak anten üzerinde bir birikinti tabakası oluşturmasına rağmen ölçüm değerlerinin güvenilirliğine hiçbir zarar gelmiyor. Seviye ölçüm radar sensörünün yüzeyi plastikten veya yüksek kaliteli paslanmaz çelikten yapılmış ve anten sistemi tamamen PTFE ile kapsüllenmiştir. Sensör korozyona dayanıklı olup bu yüksek alkali ortamdan etkilenmeyen uzun bir hizmet ömrüne sahip.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 09:33
YORUM EKLE

Hach

Honeywell

Dergiler