Çimento yatırımlarını takip ediyor

EMF olarak ülkemizdeki projeler ile birlikte yurtdışı özellikle Afrika bölgesindeki çimento yatırımlarını takip ettiklerini söyleyen EMF Endüstriyel Otomasyon Teknik Müdür/Genel Müdür Yardımcısı M. Serdar Dindaroğlu, bu alanda yurtdışı projelerinin sayıca ve tecrübe olarak oldukça fazla sayıda örneğinin olmasının müşterilerin tercih etmelerinde önemli rol oynadığını vurguluyor.

Çimento yatırımlarını takip ediyor
Enerji Zirvesi

Proses endüstrisinde faaliyet gösteren firmalar için sahadan gelen proses verileri, prosesin güvenliği ve verimi açısından verilerin sayısallaştırılmasının büyük önem taşıdığını söyleyen Dindaroğlu, EMF olarak bu konudaki titizlik sürecini en başından, enstrüman seçimi aşamasından başlattıklarını ifade ediyor. Markanın çimento sektörü proje tecrübeleri ve yeni çözümleri adına EMF Endüstriyel Otomasyon Teknik Müdür/Genel Müdür Yardımcısı M.Serdar Dindaroğlu ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 


Takip ettiğiniz gelecek dönem Çimento sektörü projeleri nelerdir? 
Önümüzdeki dönemde EMF olarak ülkemizdeki projeler ile birlikte yurtdışı özellikle Afrika bölgesindeki çimento yatırımlarını takip etmekteyiz. Bu alanda yurtdışı projelerimizin sayıca ve tecrübe olarak çokluğu müşterilerimizin bizi tercih etmelerinde önemli rol oynamaktadır.  

Proje şartname hazırlanması, MAC (Main Automation Contractor) konusunda son dönemde hizmet verdiğiniz projeler nelerdir, detaylarını öğrenebilir miyiz?
Devam eden projelerimiz içinde Söğüt Toprak A.Ş  için yapmakta olduğumuz genleştirilmiş kil tesisini örnek olarak verebiliriz. Tesisin OG ve AG tarafları dahil olmak üzere enstrümantasyon ve proses çözümlemesi de tarafımızdan yapılmaktadır. Proje tamamlandığında ülkemizin bu alandaki tek tesisini yapmak gibi bir başarıya imza atmış olacağız. 

Söz konusu projeleriniz ve için ölçüm ve kontrol ekipmanlarının önemi, payı nedir? Bu enstrümanların bakım, kalibrasyon çalışmaları konusunda neler yapıyorsunuz?
Sizlerin de bildiği gibi sayısallaştırılmayan bir veri artık günümüzde bir değer arz etmemektedir.  Bizler gibi proses endüstrisinde faaliyet gösteren firmalar için sahadan gelen proses verileri, prosesin güvenliği ve verimi açısından mutlak bir gerekliliktir. EMF olarak bu konudaki titizlik sürecini en başından enstrüman seçimi ile başlatmaktadır. Proses gerekliliklerine ve çevresel şartlara göre en uygun enstrüman seçilerek gerekli montaj işlemleri hassasiyet ile yapılır. Üretici ve EMF deneyimlerine göre projelendirilen enstrümanlar sonrasında ilgili enstrümanın gerektirdiği ölçüde bakım ve mukayeseli doğrulama işlemlerinden geçirilir. TSE’ye göre kalibrasyonları düzenli yaptırılan doğrulama cihazları ile periyodik kontrolleri yapılan enstrümanlar gerekli periyotlarda kalibrasyona tabi tutulurlar.  

Haberin tamamı Proses Otomasyonu Dergisi'nin Ağustos 2018 sayısında 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2018, 20:50
Robot Yatırımları
YORUM EKLE

Endütri 4.0

Robot Yatırımları

Dergiler
Partnerler