banner1013
x

BP ve SOCAR inşaata start verdi

Türkiye’nin yeni petrokimya tesisin inşaatı için tarih belirleyen BP ve SOCAR, 2020 sonunda çalışmalara başlayacak. Projenin maliyeti ise 1.8 milyar dolar olacak.

BP ve SOCAR inşaata start verdi
EndüstrideAra2

BP ve SOCAR, Türkiye’nin yeni petrokimya tesisini kurmaya hazırlanıyor. Yatırım maliyetinin 1.8 milyar dolar olmasının beklendiği projeye 2020 yılında başlanması hedefleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan SOCAR'ın Türkiye Enerji direktörü Emil Alkhasly, “Türkiye’nin yeni petrokimya tesisinin tasarımı için açılan ihaleye üç şirket katıldı. Sonuçlar Haziran ayında açıklanacak. Biz tesisin 2023 yılına kadar tamamlanacağını bekliyoruz. Tesisin kapasitesi 1.250 milyon ton saflaştırılmış tereftalik asit, 840 bin ton paraksilen ve 340 bin ton benzen olacak şekilde tasarlanıyor” dedi.

TÜRKİYE’NİN YENİ TESİSİ İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPTIK

Türkiye’de yeni bir petrokimya tesisi yatırımının hayata geçmesi için BP ile işbirliği gerçekleştirdiklerinin altını çizen SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, projeyle ilgili bilgileri şu sözlerle paylaştı: “Faaliyete başladığında Bu yatırım sayesinde Türkiye'nin 1 milyon tonluk saf tereftalik asit (PTA) ithalatını sıfırlayacak. Pareksilen (PX) ürünleri için ithal ettiğimiz 800 bin tonluk ürün, Türkiye’de üretilmeye başlanacak. Bizler bu yeni tesisi 2023’te devreye almayı hedefliyoruz." dedi.     

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 12:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Necati Küçükdaban
Necati Küçükdaban - 2 yıl Önce

Türkiye' miz için yapılacak her yatırıma başarılar diliyorum. Müteşebbis lerine ve emeği geçen herkese teşekkürler ediyorum.

Hach

Enelsan

Dergiler