banner1322
x

BASINÇ ÖLÇER SEÇİMİNDE PÜF NOKTALAR

PAKKENS uzmanları, endüstriyel uygulamaların vazgeçilmez ekipmanlarından olan basınç ölçerlerin doğru seçiminin nasıl yapılması gerektiğini açıklıyor.

BASINÇ ÖLÇER SEÇİMİNDE PÜF NOKTALAR
Endüstri 40 Zirvesi

Ölçüm cihazları üretiminde 45 yıldır sektörün öncü ismi olan PAKKENS, endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler geliştirip, yeni ürün tasarımları ile de sektörde fark yaratıyor. Endüstriyel uygulamaların vazgeçilmez ekipmanlarından olan basınç ölçerlerin doğru seçimi, ürünlerin kullanıldığı proseslerin basınç parametrelerinin doğru kontrolü ve sistem güvenliği için yüksek önem taşımaktadır. Sistemsel ihtiyaçlara en uygun basınç ölçerin seçiminde aşağıdaki hususların dikkate alınması önerilir.

BASINÇ ÖLÇÜMÜ YAPILACAK AKIŞKANIN ÖZELLİKLERİ

Basınç ölçerinizin basınç algılama elemanı doğrudan ölçüm yapılacak akışkan ile temas halinde olabileceği için akışkanın fiziksel ve kimyasal özellikleri önem arz etmektedir. Akışkanlar aşındırıcı ya da kolay kristalleşebilen özellikte olabilirler ya da ölçüm elemanı üzerinde kalıntı bırakabilirler. Normal koşullar altında kristalleşmeyecek ya da kalıntı bırakmayacak sıvılar söz konusu olduğunda, Bourdon tüplü bir basınç ölçerin sisteminizde kullanımı uygundur. Yüksek viskoziteli, kristalleşebilen, katılaşabilen veya yüksek sıcaklıktaki proses akışkanlarında ise diyafram ayırıcılı ürünler tercih edilmelidir.

BASINÇ ARALIĞI

EN837-2 standardına göre manometrelerin maksimum çalışma basıncı ürünün çalışacağı sistemin basınç değerinin yaklaşık 1,3 katı olmalıdır. Ancak, basınç dalgalanması olan sistemlerde manometrelerin maksimum çalışma basıncı ürünün çalışacağı sistemin basınç değerinin yaklaşık 1,5 katı olmalıdır. Bunun yanı sıra tahdit pimli manometrelerin tam skalanın %10 ile %75'i arasında doğru ölçüm aralığına sahip olduğu, tahdit pimsiz manometrelerin ise tam skalalarında doğru ölçümler için kullanılabileceği unutulmamalıdır.
 
SİSTEMİN AŞINMASINI ETKİLEYEN KOŞULLAR

Şiddetli basınç dalgalanmaları ya da yoğun titreşim içeren uygulamalarda, basınç sınırlayıcı ya da düşürücü aksesuarlar kullanılması önerilir. Sıvı dolgulu basınç ölçerler de yine bu tip koşullarda daha uzun ömürlü olacaklardır. PAKKENS sıvı dolgulu basınç ölçerleri genellikle gliserin ile doldurulurlar. Ürün gamında daha geniş bir sıcaklık aralığında çalışma gereksinimi için silikon dolgulu basınç ölçerler de bulunmaktadır. Ek olarak sıvı dolgulu ürünlerin kullanılamayacağı düşük veya yüksek sıcaklığa sahip ortamlarda titreşimin etkisini en düşük seviyeye indirecek Vib-Lock mekanizmalı ürünlerde tercih edilebilir.

BAĞLANTI YÖNTEMİ

Birçok PAKKENS ölçüm cihazı, alttan ya da arkadan bağlantılı versiyonları bulunuyor. PAKKENS’in birçok ürünü hem standart diş tipleri sunuyor hem de farklı diş tipi/ölçüsü seçenekleri sunuyor. Basınç ölçerler normal şartlarda her zaman dik olarak bağlanıyor. Bağlantının yatay ya da baş aşağı olarak yapılması gerekiyorsa satış personeline ihtiyacın belirtilmesi gerekiyor. 

HASSASİYET SINIFI

PAKKENS, % ±0,25’den % ±2,5’e kadar farklı hassasiyet sınıflarında basınç ölçerler üretmektedir. Uygulama için en iyi sonucu almak için doğru hassasiyete sahip bir cihazın seçilmesi gerekiyor. Yukarıda bahsedilen cihaz seçim faktörleri, ölçüm cihazınızın güvenli bir şekilde ve ihtiyaç duyulan doğrulukta çalışabilmesi için önemlidir.
 
  

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2021, 09:05
YORUM EKLE

SMS

vega

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını