banner1322
x

AB VE TÜRKİYE'DE SU VERİMLİLİĞİ KONUSU ELE ALINDI

Kocaeli Sanayi Odası, AB ve Türkiye’de Su Verimliliği ve Farkındalığı konusuyla ilgili online panel düzenleyerek çarpıcı konuları gündeme taşıdı.

AB VE TÜRKİYE'DE SU VERİMLİLİĞİ KONUSU ELE ALINDI
Endüstri 40 Zirvesi

Kocaeli Sanayi Odası, AB ve Türkiye’de Su Farkındalığı ve Verimliliği ile ilgili düzenlediği online panelde Türkiye’nin ve dünyanın su konusunda geldiği noktaya değindi. Organizasyonun moderatörlüğünü İZAYDAŞ Genel Müdürü, KSO Çevre ve Komisyon Başkanı Muhammet Saraç üstlenirken Panelistler arasında; Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Yardımcısı Uğur Susoy, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, ISO Tesisler Daire Başkanı Ünal Bostan, Tüpraş Proses Başmühendisi Ömer Çağlar ve HKTM Yönetim Kurulu Başkanı A. Tunç Atıl yer aldı. 

“İMALATA CAN SUYU TEMASIYLA ETKİNLİKLERE DEVAM EDECEĞİZ”

Su, fiyatından daha değerli bir şeydir. Türkiye’de genel bilinenin aksine su zengini bir ülke değildir. Türkiye genelinde yıllık ortalama yağış miktarı 643 mm olup, dünya ortalamasının altındadır. Türkiye’de kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarı 1360 metreküp şeklindedir. İleriye yönelik bir projeksiyon yaptığımızda 2030 yılında 100 milyon civarında bir nüfus rakamına ulaşacak ve kişi başına düşen 1120 metreküpe düşecektir. Böylesi bir ortamda Türkiye’de gelecekte su stresi yaşayan bir ülke olma potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Dünyadaki su miktarı değişmiyor ve bir döngü içerisinde yer, biçim değiştiriyor. Küresel olarak baktığımız zaman sınırlı bir kaynaktan bahsediyoruz. Bu anlamda bilinen pratik uygulamalar bulunuyor.   Örneğin evde, sanayide ve sulamada verimli su kullanımı yapılabilir, atık su geri kazanımı sistemlerinin kullanılabilir, şebekeye kayıpları azaltılabilir, akıllı su üretimi artırılabilir, sanayi tüketiminde verimlilik sağlanabilir, içme suyu havzaları korunabilir, yağmur suyundan yararlanılabilir, ağaçlandırma çalışmaları artırılabilir ve yerel yönetimlerin gri su yatırımı yapabilir. Bu sayede su verimliliği artırılabilir. Bu konuyla ilgili çok değerli çalışmalar yapılıyor. Suyun kullanımına dikkat çekmek amacıyla Kocaeli Sanayi Odası Dijital Dönüşüm Komisyonu, Çevre Koordinasyonu ve İSU işbirliği ile farkındalık oluşturmak üzere ortak bir çalışma başlatıldı. “İmalata Can Suyu” teması ile hazırlanan ortak çalışma ile farklı etkinlikler yapmaya devam edilecektir." dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 17:12
YORUM EKLE

SMS

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını