2,6 milyarlık yatırım, 760 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi

2,6 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Kırman, Endüstri 4.0 yaklaşımıyla otomasyon, modernizasyon yatırımlarını sürdürdüklerini söyledi.

2,6 milyarlık yatırım, 760 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi
Endüstrideara

Şişecam Topluluğu’nun 2018 yılında konsolide net satışı yaklaşık olarak 15,6 milyar TL seviyesine ulaştığı açıklandı. Şişecam’ın söz konusu dönemde toplam satışları içerisinde uluslararası satışlarının payı yaklaşık yüzde 61 seviyesindeyken, topluluğun 2018 yılındaki toplam yatırımları yaklaşık 2,6 milyar TL düzeyine, ihracatı ise 760 milyon dolar seviyesinde oldu.  

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, geride bıraktığımız yıla ilişkin elde ettikleri başarılı finansal sonuçlarla tüm paydaşları için değer yaratmayı sürdürdüklerini ifade ederek, “2018 yılında gelirlerimizi ve kârlılığımızı arttırıp uzun vadeli sürdürülebilir büyümemizi destekleyecek şekilde yurt içinde ve yurt dışında önemli yatırımlar yaptık. Mevcut pazarlarımızda etkinliğimizi artırmak amacıyla bu dönemde, düzcam alanında İtalya ve Hindistan’da iki satın alma operasyonunu sonuçlandırdık. Yurt içinde ise yeni ve kapasite artışlarına yönelik yatırımlarımız devam etti. Eskişehir’deki cam ambalaj fabrikamız için dördüncü fırın yatırımını bitirdik. Balıkesir’deki yeni cam elyaf fabrikamızı da 2018’in son çeyreğinde devreye alarak üretimimize başladık” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 18:35
YORUM EKLE

IDA

Honeywell

Dergiler