Halıcı Grup Elektromekanik ve Robotik Sistemler Bölüm Müdürü Mehmet Demir 20-23 aralık tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan Robot Yatırımları Zirvesi'nde üretim hatları ve Endüstri 4.0 tabanlı çözümlere odaklandıklarını söyledi. Demir, “Amacımız, katılımcılara bu yenilikçi teknolojiler hakkında bilgi vermek ve iş dünyasında dönüşümü hızlandırmak için iş birlikleri kurmaktır” diye konuştu.

Müşterilerinin çok fazla ürün çeşitliliğine sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Mehmet Demir, bu nedenle, özel bir program yazılımı geliştirdiklerinden söz etti. Demir işlemin temel aşamalarını sıraladı:

ROBOTİK ALANLARDA İŞ BULABİLME OLANAKLARI TARTIŞILDI ROBOTİK ALANLARDA İŞ BULABİLME OLANAKLARI TARTIŞILDI

“Veri Toplama: Bobinler üzerinden robot üzerine konumlandırılmış sensörlerle veri toplamak.

Özel Yazılımlar: Elde edilen verileri işlemek için robot içerisine programlar yazarak, gereken robot hareketlerini ve yağlama miktarını hesaplamak.

Kartezyen Eksen: Kartezyen sistem kullanarak erişimleri artırmak. Kartezyen eksen tasarladık ve imal ettik.

Yağlama Sistemi: Yağı pulvarize ederek yağın homojen bir şekilde dağıtılmasını sağladık. Prosesin uygulama alanına yağın çıkmaması için mekaniksel ve elektriksel önlemler alarak pulvarize edilmiş yağın minimum seviyede havaya karışmasını engelledik.

Emniyet Önlemleri: Fence Acil stoplar ışık bariyerleri ile sistemi güvenli hale getirmek.

Sonuç olarak, bu projede bir sensör, bir robot ve bir yağlama tertibatı kullanarak müşteriye özel imalatlar için özel bir robotik çözüm geliştirdik. Tüm bu bileşenleri entegre ederek maliyet açısından optimize bir işlem yürüttük. Görüldüğü üzere projemizde birçok farklı sistemde yetkinliğimiz bulunuyor. Kısaca özetlemek gerekirse;

  • Mekanik tasarım ve İmalatlar.
  • PLC yazılımları
  • Farklı marka robotlar
  • .Net, C ve python vb.
  • Makine emniyeti”

ROBOTİK ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİYOR 

Mehmet Demir, “Yapa zeka olarak, yüksek teknoloji entegre robotik çözümleri geliştirme konusunda çalışıyoruz. Müşteriye özel çözümler konusundaki yeteneklerimizle öne çıkıyoruz” diyen Mehmet Demir son olarak şunları söyledi: “Müşterilerimizin özel gereksinimlerini karşılamak amacıyla SCARA robotlarıyla hız gerektiren uygulamalarda çözümler üretebiliriz. SCARA robotlar, hız, hassasiyet ve güvenilirlik açısından iyi sonuçlar sağlıyor. Her projemizde, müşterilerimizin benzersiz taleplerini anlamak ve en uygun çözümü tasarlamak için özenle çalışıyoruz. Yapa Zeka olarak, her müşteriye en iyi robotik çözümü sunma taahhüdümüzü sürdürüyoruz.”