Çinli otomotiv şirketi BYD, 2040 yılı itibarıyla benzinli ve dizel motorlu araç üretimini durduracağını açıkladı. Sıfır emisyonlu orta ve ağır araçlara geçiş konusunda hazırlanan küresel mutabakatı da imzalarken, 2030 yılı itibarıyla sıfır emisyonlu orta ve ağır kamyonetlerin satışının toplam satıştaki payı yüzde 30’a, 2040 yılına kadar da yüzde yüze ulaşacak.

KARBON SALINIMI 8 MİLYON TONU GEÇTİ

BYD tarafından satılan yeni enerjili araçlar sayesinde ekim itibarıyla küresel karbon salınımında 8 milyon tonun üzerinde düşüş gerçekleştirildi.

Kamyonet alanındaki düzenlemeleri en erken yapan şirketlerden biri olan firma, yeni enerjili kamyonetlere ilişkin Ar-Ge çalışmalarına 2012'den beri yatırım yapıyor. BYD, 2015 yılında da elektrikli ağır kamyonetlerin geniş çapta üretimini ve piyasaya yönelik faaliyetlerini başlatmıştı.

MİB KAZAN FORUMU’NDA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ MİB KAZAN FORUMU’NDA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ

VOLKSWAGEN VE VOLVO TAKVİM BELİRLEDİ

Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nden açıklanan verilere göre, ekim ayında yeni enerjili araçların üretimi bir önceki aya göre yüzde 12,5 artarak 397 bine, satışı ise yüzde 7,2 artarak 383 bine ulaştı. Her iki sayı da 2020 yılına oranla yaklaşık 1,3 kat yükseldi.

Halihazırda Hollanda, Norveç, İngiltere ve Fransa gibi birçok ülke, benzinli ve dizel motorlu araçların satışının yasaklanması için takvim ortaya koydu. Volkswagen ve Volvo gibi birçok otomotiv şirketi de bu yönde bir takvim belirledi.

PİLOT UYGULAMA BAŞLATILDI

Çin’de ise, benzinli ve dizel motorlu araçların piyasadan çekilmesi için Hainan eyaletinde pilot uygulama başlatıldı.

Plana göre, Hainan’da 2030 yılı itibarıyla tamamen yeni enerjili araç kullanılacak. Denemenin başarılı olması halinde, uygulamanın ülke genelinde yaygınlaştırılması bekleniyor.