Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası alan ilk şirket oldu

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün güçlü oyuncusu Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası aldı. Erkan Aydoğdu; "Bu sayede gümrük işlemlerinde zaman kaybetmeden ihracat pazarlarında avantaj sağlayacağız" dedi.

Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası alan ilk şirket oldu
Endüstrideara

Prysmian Group Türkiye, ticareti hızlandırmak amacıyla yürürlüğe giren, ithalatçı ve ihracatçıya yerinde gümrükleme imkânı sunan “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası” (YYS)’nı Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nden teslim aldı. Kablo sektöründe YYS alan ilk şirket olan Prysmian Group Türkiye, bu sertifika ile uluslararası rekabette avantaj sağlayacak.

YYS belgesine sahip olabilmek için, öncelikle ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sahibi olma koşulu aranıyor. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri, şirketleri, siparişten tedarike, bilgi güvenliğinden tesislerin fiziki güvenliğine, mali kayıtların tutulması ve saklanmasından İnsan Kaynakları uygulamalarına, üretim sürecinden iç denetim yöntemlerine kadar yayılan detaylı bir denetimden geçiriyor. İlgili Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, kendi yetkisini, söz konusu şartları sağlayan firmaya devrederek işlemlerin firmanın beyanına dayalı yapılabilmesini sağlıyor.

TÜRK KABLO SEKTÖRÜNDE YYS ALAN İLK ŞİRKET OLDU

Türkiye’de, şu ana kadar YYS belgesini alan 241 şirket bulunuyor. Prysmian Group Türkiye, kablo sektöründe bu belgeye sahip olan ilk şirket olmasının yanı sıra, Bursa’da 4., Türkiye’de de 71. sırada yer alıyor.

Uzun ve ciddi bir hazırlık süreci sonrasında yine sektörde bir ilke imza atarak YYS belgesi almaya hak kazandıklarının altını çizen Prysmian Group Türkiye CEO’su Erkan Aydoğdu; “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’nı almak, şirket olarak elbette bizim için çok önemli. Bu sertifika sayesinde, artık yurtdışına açılırken daha hızlı hareket edebiliyoruz. Ancak bizimle birlikte, ülkemiz için de çok önemli. Çünkü böylece, Türkiye’nin ihracatına, ekonomisine katkı sağlıyoruz; ülkemizin adını yurtdışında çok daha fazla duyurabiliyoruz.” dedi.

YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ SERTİFİKASI

Uluslararası ticarette güvenli bir tedarik zinciri ağı oluşturmak ve ürünlerin yurtdışı pazarlara, daha hızlı ulaştırılmasını sağlamak için Dünya Gümrük Örgütü tarafından kurulmuş bir sistemdir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2013 yılında Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’nı hayata geçirdi. Uluslararası geçerliliğe sahip olan bu sertifika, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi denetlemesini yapabilen firmalara uluslararası ticarette önemli kolaylık ve imtiyazlar tanıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2019, 09:45
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Lima

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını