banner1322
x

TRAKYA BİRLİK YILDA 72 BİN TON AYÇİÇEĞİ YAĞI ÜRETİYOR

Trakya Birlik Tekirdağ Entegre Tesisleri Müdürü Erkan Ünal, tam kapasiteyle aralıksız üretime devam ettiklerini, stok sıkıntılarının bulunmadığını söyledi.

TRAKYA BİRLİK YILDA 72 BİN TON AYÇİÇEĞİ YAĞI ÜRETİYOR
Endüstrideara

Türkiye'nin önemli üretici kooperatiflerinden ve yağ üreticilerinden Trakya Birlik, Tekirdağ'daki tesislerinde yılda 72 bin ton ayçiçeği yağı üretiyor. Çorlu ilçesindeki Trakya Birlik Tekirdağ Entegre Tesislerinde 6 ana, 14 yardımcı olmak üzere 20 ünitede yağ üretimi gerçekleştiriliyor.

600 TON TOHUM İŞLENİYOR, 240 TON HAM YAĞ RAFİNE EDİLİYOR

Trakya Birlik'e bağlı 48 kooperatiften satın alınan ayçiçekleri tesiste işleniyor. Tesiste günde 600 ton ayçiçeği tohumu işlenerek 240 ton ham yağ rafine ediliyor. Fabrikada tohum kabul kısmında kabul edilen ayçiçekleri laboratuvarda inceleniyor, yağ ve rutubet oranları belirleniyor.

Presleme ünitesinde işlemden geçirildikten sonra ham yağa dönüşen ürün rafinasyon sürecinden sonra ambalajlanarak tüketim hazır hale geliyor.

180 BİN TON İŞLENEREK HAM YAĞ ELDE EDİLİYOR

Trakya Birlik Tekirdağ Entegre Tesisleri Müdürü Erkan Ünal, yaptığı açıklamada, 535 bin metrekarelik alana kurulu fabrikada yağ üretimi gerçekleştirildiğini, fabrikanın kuruluşundan bugüne gelişerek büyüdüğünü dile getirdi.

Tesiste ayçiçeği yağı üretiminin aralıksız devam ettiğinin altını çizen Ünal, "Tesisimizde yılda 180 bin ton yağlık ayçiçeği işlenerek ham yağ elde ediliyor. Yıllık 72 bin ton ayçiçeği yağı üretiliyor. İçinde bulunduğumuz tesiste rafinasyonu gerçekleştirilerek istenilen ambalajlara dolumu gerçekleştiriliyor. Günlük 600 ton ayçiçeği kırma kapasitemiz olduğu gibi 600 ton da rafinasyon kapasitesine sahibiz. Gelen talepler doğrultusunda işlemden geçirerek ambalajlamasını yapıp piyasaya arz ediyoruz." şeklinde konuştu.

"HAM MADDE SIKINTISI YAŞAMIYORUZ, STOKLARIMIZ MEVCUT"

Herhangi bir ham madde sorunu yaşanmadığını belirten Ünal, "Tam kapasite 7 gün 24 saat çalışarak üretime devam ediyoruz. Her hangi bir stok sıkıntımız bulunmamakta, zaten ayçiçeği ekimi gerçekleşti büyüme evresinde. Bölgemizde hasada 2 ay gibi bir süre kaldı. Bu süre zarfında elimizde yeteri kadar ham ayçiçeği yağı ve tohum stoku bulunmaktadır." dedi.

Tesisin Türkiye'nin güzide kooperatif kuruluşlarından olan Trakya Birlik'e ait olduğunu kaydeden Ünal, "Ortaklarımızdan aldığımız yağlı ayçiçeği tohumunu en iyi şekilde değerlendirerek istenilen kalite ve fiyatla tüketicinin beğenisine sunuyoruz." diyerek sözlerini tamamladı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 14:47
YORUM EKLE

Nidec

Lima

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını