banner1322
x

Tarım ürünleri ihracatına Tarım OSB dopingi

Tarım OSB'ler ile Ege Bölgesi'nin tarım ürünleri ihracatı 1 milyar dolar artacak.

Tarım ürünleri ihracatına Tarım OSB dopingi
Endüstrideara

Tarım ürünleri ihracatında Türkiye'nin lideri konumundaki Ege Bölgesinde kurulacak Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri ile Ege Bölgesi'nin tarım ürünleri ihracatında 1 milyar dolar artış bekleniyor.
Ege Bölgesi'nden 2018 yılında 5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı olduğunu söyleyen Tarım İhtisas OSB Müteşebbis Heyeti Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatının yüzde 22'sinin Ege Bölgesi'nden yapıldığını belirtti. Ayrıca, Tarım İhtisas OSB'lerin devreye girmesi ile birlikte Ege Bölgesi'nden yapılan tarım ürünleri ihracatının 1 milyar dolar artacağı öngörüsünde bulundu.

Seferihisar'da İzmir ekonomi basını ile bir araya gelen Uçak, "Dikili'de jeotermal seracılık, Tire'de hayvancılık ve Menderes'te çiçekçilik sektörlerinde faaliyet gösterecek Tarım İhtisas OSB'ler kurulacak. Dikili'deki Tarım OSB, 2900 dönüm üzerine faaliyet gösterecek. Burada sadece domates değil çilek, şeftali, kayısı, nektari, erik başta olmak üzere katma değerli ürünler üretip ihraç edilecek. Bu OSB'ler tarım ürünleri ihracatına yeni bir ivme kazandıracak. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin İzmirli olması Ege Bölgesi için büyük şans. Tarım OSB'ler için çok çaba sarf ediyor" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 10:41
YORUM EKLE

Endaş

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını