RFID Teknolojisiyle Verimli Otomotiv Üretimi

Sürekli kablosuz kimlik tanılama çözümüyle arabanın tam da müşterinin siparişini verirken olmasını istediği gibi üretilmesini sağlamak Neckarsulm'daki Audi A8'in üretiminde mümkün oluyor.

RFID Teknolojisiyle Verimli Otomotiv Üretimi
Endüstri 40 Zirvesi

Bir metal parçasıyla her şey başlıyor. İlk adımı, gövde bölümünde, aracın arka kısmı müşterinin özel siparişinin oluşturulması temsil ediyor. Uzun bir sürenin sonunda araba adım adım şekil almaya başlıyor. Biraz boyahanede zaman geçirdikten sonra, işte burada arabalara fazla ilgi duymayanların bile görebileceği kişisel dokunuşların zamanı, derin bir siyah, ateşli bir kırmızı, belki de gece mavisi. Audi A8, göz alıcı bir boya uygulanmasa bile, her müşterinin hayallerini gerçeğe dönüştürebilecek çok sayıda kişiselleştirilebilir tasarıma göre üretilebiliyor. 
Yeni aracın ilk seyahatine kadarki sürede aşılması gereken yolun oldukça uzun olduğunu gövde bölümünden kabul etmek gerekli. Tam da müşterinin araba siparişini verirken olmasını istediği gibi üretilmesini için bu yolda pek çok noktada mutlaka kontrollerin yapılması gerekiyor. Alman şehri Neckarsulm'da Audi, bu sorunu tesislerinde gerçekleştirilen tüm işlemleri RFID tabanlı kimlik tanılama çözümünün yardımıyla çözüme kavuşturuyor. Sensör üreticisi olan SICK'in ürettiği UHF RFID okuma/yazma cihazları, 2017 yılında Audi A8'in piyasaya sürülen en son modelinin üretim hattında, yoğun bir çalışma halinde. Üretim sürecinin her adımında araçların üzerindeki pasif RFID etiketlerini bu cihazlar güvenilir bir şekilde teşhis edebiliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 15:35
YORUM EKLE

Leroy

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını