JAPONYA'DA BİRİNCİ, DÜNYADA ÜÇÜNCÜ OLDU

Mitsubishi Electric, WIPO'nun duyurusuna göre 2020 yılı uluslararası patent başvurularında Japonya'da birinci, küresel çapta ise üçüncü oldu.

JAPONYA'DA BİRİNCİ, DÜNYADA ÜÇÜNCÜ OLDU
Endüstri 40 Zirvesi

Mitsubishi Electric, İsviçre merkezli Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (World Intellectual Property Organization-WIPO) 2 Mart 2021 tarihli duyurusuna göre, 2020 yılı uluslararası patent başvurularında Japonya'da birinci, küresel çapta ise üçüncü oldu.

PEŞ PEŞE 6 YIL BİRİNCİLİĞİ ELDE ETTİ

Söz konusu yüksek sıralama, firmanın fikri mülkiyeti, sürdürülebilir büyümesini destekleyen Ar-Ge ile beraber stratejik açıdan önemli bir iş kaynağı olarak konumlandırmasını gösteriyor.  

Küreselleşme stratejisi doğrultusunda yoğun bir şekilde patent başvurularında bulunan firma, Japon firmaları arasında arka arkaya altı yıl boyunca birinci olurken uluslararası çapta ise art arda yedi yıl boyunca ilk beşe girme başarısını gösterdi.

IOT ÇÖZÜMLERİNE YÖNELİK BAŞVURULAR ÖNE ÇIKTI

Markanın patent başvuruları, son yıllarda özellikle IoT ve yapay zeka destekli çözümlerine yoğunlaşıyor. 

FİKRİ MÜLKİYET FAALİYETLERİ NASIL YÜRÜTÜLÜYOR?

Fikri Mülkiyet ve teknik standart girişimleri, şirketin iş ve Ar-Ge stratejileriyle yakından bağlantılı olup, Genel Merkez'de Başkanın doğrudan kontrolü altındaki Fikri Mülkiyet Bölümü, tüm dünyadaki fabrikalar, Ar-Ge merkezleri ve bağlı şirketlerin faaliyetlerini koordine ediyor.

Küresel Fikri Mülkiyet Faaliyetleri ve Uluslararası Standart stratejilerinde ise, Fikri Mülkiyet açısından kritik girişimler, ana iş alanları ve önemli Ar-Ge projelerini destekliyor. 

Gelişmekte olan ülkelerde Fikri Mülkiyet patent başvuruları erken bir aşamada ve proaktif olarak yapılıyor. 

PAZAR PAYININ GÜÇLENDİRİLMESİNE DESTEK VERİYOR

ABD, Avrupa, Çin ve Güney Doğu Asya'daki Fikri Mülkiyet faaliyetlerini yönetmek üzere şirketin ülke yetkilileri görevlendiriliyor. 

Patentler, uluslararası standartlarda ("standartlar için zorunlu patentler") ve rekabetin yoğunlaştığı alanlarda alınarak ürün rekabeti ve pazar payının güçlendirilmesine yardımcı oluyor.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 14:15
YORUM EKLE

Nidec

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını