Bir otomobilden çok daha fazlası için yola çıkıldı

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) olan Gürcan Karakaş, "Biz Türkiye için global alanda rekabet edebilmek amacıyla bir otomobilden çok daha fazlasını yapmak için yola koyulduklarını söyledi.

Bir otomobilden çok daha fazlası için yola çıkıldı
Endüstri 40 Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) olan Gürcan Karakaş, "Biz Türkiye için global alanda rekabet edebilmek amacıyla bir otomobilden çok daha fazlasını yapmak için yola koyulduklarını söyledi.

2002 senesinden bu yana "Yarının Kurulması-Hedef 2023" sloganıyla düzenlenen ve bu sene"Geleceğin Hikayesi: Yarının Hikayesi Bugünden Yazılır" temasıyla yapılan Forum İstanbul 2019 bugün sona eriyor.

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen "Geleceğin Endüstrisini Kurmak İçin Sürecin Neresindeyiz?" konulu  oturumda söz alan Karakaş, çağlar boyunca sanayi devrimlerinin  toplumların derinliklerine kadar inen değişiklikleri tetiklediğini vurguladı.

Otomobil yönünden  bakıldığında teknolojilerin değişmesiyle beraber enerjide, ulaşımda, mobilitede ve iletişimde pek çok önemli değişimlerin meydana geldiğini vurgulayan Karakaş; İlk sanayi devrimiyle beraber buhar makinasının da icadıyla buharla çalışan otomobillerin üretildiğini ve İkinci sanayi devrimiyle birlikte bilhassa otomasyonun devreye girmesiyle birlikte Ford'un ünlü T Model aracının seri üretime geçtiği ve sonrasında ise buhardan, kömürden, elektrik ve petrole geçildiğini hatırlattı.

"Türkiye'nin 50 seneyi aşkın bir süredir klasik otomobilde tecrübe sahibi olduğunu hatırlatan Karakaş; yola çıkmadan önce yaklaşık 2 bin kişiyle görüştüklerini vurgulayarak,  "10’un üzerinde "focus grup" çalışmasıyla Türk insanın beklentileri ile bunu yerli otomobile ne şekilde yansıtacaklarını planladıklarını söyledi. Türkiye için Türkiye'nin hamuruyla, fikri hammaddesiyle fakat global ölçekte rekabet edebilecek bir otomobille başladıklarını dile getiren Karakaş, sonuçta  bir otomobilden çok daha fazlasını yapmak üzere yola çıktıklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 16:26
YORUM EKLE

Leroy

Lima

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını