"40 KAT DAHA HIZLI VERİ İLETİŞİMİ SAĞLIYOR"

Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama PLC Ürün Takım Lideri Merve Sarıhan, akıllı PLC sistemleri ile 40 kat daha hızlı veri iletişimi sağlandığını ifade etti.

"40 KAT DAHA HIZLI VERİ İLETİŞİMİ SAĞLIYOR"
Robot Zirvesi

Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama PLC Ürün Takım Lideri Merve SarıhanPLC, HMI veya diğer ürün sistemlerinin yeni teknolojiler sayesinde 40 kat daha hızlı veri alışverişi sağladığının altını çizdi.

"VERİ ALIŞVERİŞİ VE HABERLEŞMEYE İVME KATIYOR"

Mitsubishi Electric'in TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) iş birliğiyle organize ettiği webinar serisi kapsamında Akıllı PLC ve Gömülü Bilgisayarlar alanındaki güncel teknolojileri anlatan Sarıhan, şöyle konuştu:

"Mitsubishi Electric’in PLC sistemleri ve IQ platformu fabrikalardaki haberleşme ve veri alışverişi için entegre çözümler sunuyor. PLC, HMI veya diğer ürün sistemlerimiz yeni teknolojiler sayesinde eskisine göre 40 kat daha hızlı veri alışverişi sağlıyor. Bu sayede veriler hem bağlı olduğu sistemlerle hem de diğer modüllerle hızlı bir şekilde haberleşebiliyor. Mitsubishi Electric olarak bu haberleşmeyi, 1 Gigabit hızında endüstriyel bir iletişim networkü olan CC-Link IE teknolojisiyle sağlıyoruz ve tüm bu çözümlere e-F@ctory adını veriyoruz."

Sarıhan, PLC ürünlerinin de markalarının Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory yaklaşımının en önemli parçalarından biri olarak konumlandığına dikkat çekti.

"OTOMOTİVDEN SU ARITMA SİSTEMLERİNE..."

Markalarının temel olarak 5 PLC serisi bulunduğu bilgisini veren Sarıhan, "PLC ürünlerimizi, kompakt ve modüler olmak üzere iki farklı sisteme ayırıyoruz. Modüler PLC serisi olan iQ-R, Q ve L serisi orta ve büyük ölçekli uygulamalarda kullanılırken, iQ-F ve F serisi adını verdiğimiz kompakt PLC sistemleri küçük ve orta ölçekli makina uygulamalarında tercih ediliyor. iQ-R, iQ-F ve diğer PLC sistemlerimiz; otomotiv, su arıtma sistemleri ve makina uygulamaları gibi birçok alanda kullanılabiliyor. Hatta kendi fabrikalarımızda, PLC sistemlerini üretmek için bu sistemleri kullanıyoruz" ifadelerini kullandı.

"GEREKSİZ ALAN İŞGALİNİ ORTADAN KALDIRIYOR"

Fabrika Otomasyon sistemleri içinde üretim katmanı ve Bilgi Teknolojileri (IT) sistemlerinin yanı sıra Fabrika Otomasyonu ve IT sistemleri arasında entegrasyon sağlayan Edge Computing alanının da olduğunu söyleyen Sarıhan, "Fabrikalarda üretilen her veri, sistem için doğru veri olmayabiliyor ve üretilen her verinin IT sistemlerine aktarımı server sisteminde gereksiz alan işgaline sebebiyet veriyor. Edge Computing alanı ise, doğru veriyi ayıklayıp IT sistemlerine gönderiyor ve daha sonra gerekli olduğunda bu verileri makinaya aktarıyor. Firma olarak, bu arayüzde kurulan yeni bir platformumuz bulunuyor. Japonya’da kurulan ve bir açık yazılım platformu olan Each Cross, bize makinalarla IT serverlarının arayüzünü sağlıyor." dedi. 

Sarıhan ayrıca, Edge Computing alanında kullanılacak ürünlerin kullanımını da kolaylaştırdığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2021, 09:12
YORUM EKLE

Endaş

Lima

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını