20-23 Aralık tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecek olan Proses Zirvesi'nde katılacak olan Silkar Endaş, zirvede sergileyecekleri ürün ve sistemlere ilişkin açıklamada bulundu.

Silkar Endaş Lojistik ve Satınalma Direktörü Uğur Özdoğan, Proses Zirvesi'nde Schaeffler Endüstri 4.0 servis çözümleri içinde yer alan cihazlar ve sistemleri sergileyeceklerini söyleyerek şu şekilde konuştu: "Zirvede öne çıkarmak istediğimiz ürünler Schaeffler Endüstri 4.0 servis çözümleri içinde yer alan cihazlar ve sistemler olacaktır. Özellikle bu ürünler arasından Optime durum izleme sensörleri ön planda yer alacaktır. Optime sensörleri, durum izlemeyi ilk kez bu kadar kolay, uygun maliyetli ve yüksek oranda ölçeklenebilir hale getirmektedir. Bu sayede, planlanmamış duruş süreleri büyük ölçüde kontrol altına alınabilmektedir. Pille çalışan sensörlerin makinelere montajı basit ve hızlı bir şekilde tamamlanır, kablosuz sensörler, titreşim ve sıcaklık verilerini kaydeder, ağ geçidi, verileri sensörlerden toplar ve buluta aktarır, bulutta sürekli ve otomatik veri analizi gerçekleşir. Schaeffler’in 100 yılı aşkın rulman bilgisine ve durum izleme uzmanlığına dayanan algoritmalar verileri yorumlamada kullanılır."

OPTIME DURUM İZLEME SENSÖRLERİYLE VERİMLİLİK ARTIYOR

Fabrikaların üretimde bir yandan yüksek kalite ve verimlilik sağlamaları, diğer yandan maliyetlerini düşürmeleri için “proses otomasyonu, yönetimi, emniyeti ve bakımı” projelerine sağladıkları katkılar ve çözümlerle ilgili bilgi veren Özdoğan, şunları söyledi:

"Silkar Endaş olarak uzun yıllardır rulman ve güç aktarım ürünleri satış ve pazarlaması ile birlikte sanayi kuruluşlarında, satışını yaptığımız tüm bu ürünlerle ilgili teknik eğitimler de veriyoruz. Özellikle son kullanıcılara yönelik bu eğitimler ile firmaların hem bakım onarım maliyetlerini, dolayısıyla üretim maliyetlerini düşürecek teknik bilgileri aktarıyoruz, hem de rulman ve güç aktarım teknolojilerindeki son gelişmeleri aktararak, enerji maliyetlerinin azaltılmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. 2017 yılından itibaren firmamız bünyesinde oluşturduğumuz Endaş Akademi konsepti ile teknik eğitimler ile birlikte ürün montaj ve makine ve ekipmanlarda yapılacak bazı ölçüm hizmetlerini de (mil eksen hizalama, kasnak ve kayış hizalama) veriyoruz. Ayrıca sanayi kuruluşları haricinde üniversitelerde makine mühendisliği bölümlerinde özellikle makine elemanları derslerinde konusu geçen rulman ile ilgili teknik bilgilendirme seminerleri gerçekleştiriyoruz. Fabrikaların kritik ekipmanlarının plansız duruşlar yaşamadan, olası arızaların önceden tespit edilerek hem bakım onarım maliyetlerinin düşürülmesi, hem de üretimde büyük duruş maliyetlerinin önüne geçebilmeleri için Optime durum izleme sistemleri ile demo çalışmaları planlıyor ve gerçekleştiriyoruz. Bu demo çalışmalarını, talep eden fabrikalarda kısa süreli de olsa bir plan çerçevesinde gerçekleştiriyoruz."
Son dönemde hayata geçirdikleri bir proje hakkında da bilgi veren Özdoğan, "Fabrikalarda üretimin sürekliliğini sağlamak ve ani duruşların önüne geçebilmek için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu bağlamda, Schaeffler markamıza ait Optime online durum izleme cihazı kullanılarak bir Alüminyum üretim tesisinde çalışma gerçekleştirdik. Uygulanan demoda, Optime sensörleri tarafından, fan yataklarında sıcaklık artışı tespit edildi. Optime, kullandığı yapay zeka ve bulut teknolojisi ile sorunun yağlama eksikliğinden kaynaklandığını göstermiştir. Yağlama noktalarına kurulan Optime C1 akıllı otomatik yağlayıcılar ile eksik yağlamanın önüne geçilmiş olundu. Doğru zamanda, doğru miktarda yağ basılan fan yataklarındaki yüksek ısı kısa sürede normal çalışma sıcaklığına dönmüştür. Böylelikle, verimlilik artmış, üretimde süreklilik sağlanmıştır. " dedi.

PROSES KONTROLDE SON TEKNOLOJİLER HANGİLERİ? PROSES KONTROLDE SON TEKNOLOJİLER HANGİLERİ?

YENİ MARKASI SEGURO'YLA YENİ ÜRÜNLERİNİ PAZARA SUNACAK

Yıl sonu hedeflerinin özellikle Optime demo çalışması yaptığımız fabrikalarda, bu çalışmaların sonucunun satışa dönüşmesini ve 2024 yılı bakım onarım bütçelerine alınmasını sağlamak olduğunu söyleyen Özdoğan, "Yeni dönem için odağımıza Gıda sektörü, metal işleme sektörü ve maden sektörü kullanımları için hem kendi markamız olan Seguro ile yeni ürünlerimizi pazara sürmek hem de yeni markalar ile ürün portföyümüzü geliştirmek bulunmaktadır." dedi.