İnşaat Malzemesi İhracatı 2,7 Milyar Dolara Yükseldi İnşaat Malzemesi İhracatı 2,7 Milyar Dolara Yükseldi

Üçay Mühendislik İklimlendirme ve Şubeler Grup Direktörü Özgür Şahin; evlerin kombi ve kalorifer tesisatını, soğuk havalarda oluşan don tehlikesine karşı korumak için alınması gereken önlemleri açıkladı.

Soğuk havalarda özellikle de hava sıcaklığının eksilere düşmesi durumunda kombinin ve kalorifer tesisatının donmasını önlemek için birtakım önlemler alınması gerektiğini kaydeden Şahin, “Açık balkonda bulunan bir kombi, donma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu nedenle öncelikle kombinin bir dolap içerisine yerleştirilerek koruma altına alınması gerekir. Ayrıca kombi borularının yalıtım malzemesi ile hava almayacak biçimde sarılıp izole edilmesi de oldukça önemlidir.” açıklamasında bulundu.

KIŞIN UZUN SÜRE KULLANILMAYAN KOMBİ DONABİLİR

Kışın uzun süre kullanılmayan kombinin donabileceğini aktaran Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kombinin kapatılması, içindeki suyun soğuktan donmasına neden olur. Bu nedenle uzun süre kapalı konumda kalacak olan kombinin tesisat suyunun boşaltılması gerekir. Tesisat sistemi döşenirken banyoya veya balkona tesisat sisteminin suyunun boşaltılmasını sağlayan tahliye musluğu yerleştirilir. Tesisat suyu, bu musluk vasıtasıyla boşaltılır. Ancak evin balkonunda veya banyosunda tahliye musluğu yoksa kombi suyu boşaltma işlemi, herhangi bir petekten de yapılabilir. Ayrıca donma tehlikesine karşı emniyet sisteminin devreye girmesi için de kombi sigortası ve gaz vanasının açık tutulması gerekir.”

KOMBİYİ DEĞİŞTİRMEK GEREKEBİLİR

Şahin; tüm bu önlemlerin alınmadığı zaman kombi ve kalorifer tesisatının donacağının altını çizerek konuşmasını şöyle tamamladı: “Önlem alınmadığı takdirde, kombi içerisindeki bloklarda ve tesisatta patlama meydana gelir ve sistem su kaçırmaya başlar. Bu durum ise yaşam alanlarında ciddi tahribatlara veya kombinin değiştirilmesine neden olur.”
 

Editör: Merve Kaya