SENEYE SEKTÖRDE 20. YILINI DOLDURACAK

Zengin İzolasyon’un kuruluşundan bugüne sektörde aldığı mesafe, bu mesafenin kilometre taşları ve sektörde bugün geldiği nokta hakkında bilgi verir misiniz?
Sektörümüzde Zengin İzolasyon olarak seneye 20. yılımızı dolduruyoruz. 2 kişi olarak çıktığımız bu yolda, ilk günden itibaren bildiğimiz ve uzman olduğumuz alan olan yalıtım ile ilgili her konuda hizmet vermeyi amaçladık. Zengin İzolasyon öncesinde de yaklaşık 7 yıl, sektörde mühendis olarak hizmet vermiştik. Bununla beraber ilerleyen süreçte özellikle su yalıtımı konusunda iddiamızı arttırdık. Türkiye’nin her yerinde ve yurt dışında özellikle deniz içi yapıların ve endüstriyel çatıların yalıtım uygulamalarını gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bugün 30’dan fazla beyaz yakalı çalışanı ile birlikte her anlamda yukarı yönlü bir ivme kazanmış, alanında tercih edilen sayılı firmalardan biri olduk.

2021 YILI TEMMUZ AYINDA ZENGİN İZOLASYON MARKET’İ AÇTI

Pandeminin gölgesinde geçen 2021 yılı firmanız açısından nasıl geçti?
Malum pandemi gölgesinde iş yapabilmek ve hizmet vermeye devam edebilmek, her firmada olduğu gibi bizler için de ciddi zorluklar oluşturdu. Yılın ilk yarısı yine kapanmalarla ve pandemi karantinaları içerisinde uygulama projelerimizi yürüttük. Yıl içerisinde belirlediğimiz hedeflerimizi tutturduk. Anlayış olarak pandemi fırsatlarını görmeye çalışarak kendi içimizdeki yapılanma, sistemleşme ve dijital dönüşüm planlamalarını devreye aldık. Yönetim kurulundan başlayarak sahadaki arkadaşlarımıza kadar eğitim programlarını bu süreçlerde verdik. Bunlarla beraber cesaretle büyüme kararları alarak 2021 yılı Temmuz ayında başta bulunduğumuz bölge olmak üzere perakende sektörüne de hizmet vermek için Zengin İzolasyon Market’i açtık. Yılın son çeyreğinde başlayan devalüasyon etkileri, malzeme tedarik sıkıntıları ve pazarda öngörülemeyen beklentilerle beraber hedeflerimizi yönetebildiğimiz bir yıl oldu diyebiliriz.

TÜRK İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR TÜRK İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

NİTELİKLİ YALITIM USTALARI YETİŞTİREBİLMEK İÇİN KENDİ EĞİTİM PROGRAMLARINI UYGULUYOR 

2022 yılı ilk 6 ayının firmanız açısından bir değerlendirmesini yapar mısınız? Bu yıl için hedefleriniz nelerdir?
2022 hepimiz için tahmin edilemez belirsizliklerle başlayan bir yıl oldu. Yılın ilk günlerinden itibaren etkilerini büyük hissettiğimiz enflasyon dalgası ile yıllar sonra tekrar karşılaşmıştık. Devam eden projeler ve yeni işlerimizin fiyat politikalarını yönetebilmek marifetini geliştirdiğimizi söyleyebiliriz. Proje risklerine, analizlere, maliyetlere daha fazla vakit ayırdık. İlk altı aylık süreçte kurumsallaşma yolcuğumuzu başlattık, kadromuzu genişleterek yeni arkadaşlarımızı aramıza kattık. Bir yandan da tüm hızı ile devam eden projelerimize odaklandık. Uygulama kalitemizi daha da arttırabilmek ve nitelikli yalıtım ustaları yetiştirebilmek için kendi eğitim programlarımızı uyguladık. Her anlamda yoğun geçirdiğimiz 6 ayımızı, tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte Temmuz ayı sonunda değerlendirdik ve hedeflerimiz yolunda istikrarla ilerlediğimizi gördük. Yüksek enflasyon baskısı altında yıl sonu için hedeflediğimiz stratejik planlamamızı ve hedeflerimizi tamamlayacağımızı, kurumsal kimliğimizi oturtacağımızı, dijital alanda yapılanmamızı tamamlayıp alt yapısı tamamlanmış olarak, gelen talebi kalitemizi bozmadan karşılayabilecek ve istikrarlı büyümeye devam edebileceğimizi düşünüyoruz.

SON KULLANICILARIN TALEPLERİNE CEVAP VEREBİLMEK İÇİN ZENGİN İZOLASYON MARKETİ’İ AÇTI

Uygulayıcı bir firma olarak 2021 yılında Zengin İzolasyon Market’i sektördeki hangi açığı kapatma amacıyla açtınız? Bu yatırımla belirlediğiniz hedeflere ulaşma anlamında ne kadar yol aldınız?
Sektörümüzde hem uygulayıcı hem de aktif satış yapan işletme sayısı çok az. Merkez ofisimizin de olduğu Kocaeli şehrimizde uygulayıcı olarak yoğun çalışmıyoruz. Öncelikli olarak şehrimize bu anlamda katkı sağlamak istedik. Proje yoğunluğu olarak çalıştığımızdan son kullanıcıların bizlere olan taleplerine çok cevap veremediğimizi fark ettik. Ayrıca izolasyon tamamen teknik bilgi, uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir konu olduğundan, gelen taleplere de en doğru çözüm ve malzeme önerilerinde bulunuyorduk. Doğrudan izolasyon malzemeleri satışı ve danışmanlığı fikri buradan çıktı. Hem şehrimize hem de bize danışan tüm müşterilerimize aynı kalitede hizmet vermek yolunda marketimiz sektörde yerini aldı. Satışı tamamen uygulamadan ayrı kurguluyoruz. Sağlam bir temel üzerine satışı inşa etmeyi amaçlıyoruz. O sebeple hem dijital olarak hem de satış bölümü olarak yapılanma sürecimiz devam ediyor. Kurduğumuz sistemin uygulama ile koordineli işleyen kendi içinde gelişime ve değişime açık uyumlu bir model olmasını istiyoruz. Bunlarla beraber ilk 6 aylık süreçte satış hedeflerimize ulaştık. Satış olarak yeni başlayan öykümüzde henüz yolun başında olduğumuzu ve uygulamaya nazaran daha kolay mobilize olacağımızı farkındayız.

MÜŞTERİLERİNE TAM BİR ÇÖZÜM ORTAĞI OLMA BİLİNCİ İÇERİSİNDE HİZMET VEREREK ÖNE ÇIKTI

Yalıtım sektöründe bugüne kadar ne tür projelere imza attınız? Proje bazlı işlerde Zengin İzolasyon’un tercih edilme nedenleri konusunda neler söylemek istersiniz? Belli başlı proje bazlı referanslarınız hangileridir?
Zengin İzolasyon genellikle mühendisliğin biraz daha ön plana çıktığı projeler de yer almayı hedeflemiştir ve bu doğrultuda işinin büyük kısmını mega yapılardan, endüstriyel tesislerden, su etkilerinin ön planda olduğu deniz kenarı ve deniz içi yapılara imzasını çoğunluklu olarak atmıştır. Şirketimiz alanında 20 yılında ve Türkiye’de imza attığı proje tecrübesi, detay ve malzeme bilgisi, uygulamadaki ustalığı, genç ve dinamik ekibi, hızla uyumlanma becerisi ve hareket kabiliyeti ile sektöründe müşterilerine tam bir çözüm ortağı bilinci içerisinde hizmet vererek öne çıkmıştır. Geçmişte Kadıköy-Kartal Metro Projesi, 3. Köprü, İstanbul-İzmir Otoyolu, Turkcell ve İşBankası Data Merkezleri, Mutlu Akü, Honda, Ford Otosan, Tüpraş, Brisa, Posco-Assan, Sabiha Gökçen Havalimanı, vb. marka projelerde yalıtım üzerine verdiği taahhütleri başarı ile yerine getirmiştir. Türkiye’nin birçok şehrinde gerek otel projeleri (14 Adet Hilton Oteli) gerek AVM proejelerinde hizmet vermiştir. Yurt dışında da Kazakistan’dan Cezayir’e kadar olan coğrafyada bir çok marka Projenin yalıtım işlerini tamamlamıştır. Bu dönemde aktif olarak yalıtım imalatları üzerine çalıştığımız projelerden bazıları şunlardır:

•             Gama Türkerler Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü Projesi.

•             Haliç Port Tersane İstanbul Projesi.

•             VEM İlaç Çerkezköy Fabrika Projesi.

•             Galataport Projesi.

•             Astaldi Türkerler Ankara Entegre Sağlık Kampüsü Projesi.

•             British American Tobacco BAT Samsun

•             Evora İzmir Teknik Yapı

•             Teknopark Kurtköy 3. Etap Projeleri

•             Pekdemir Semt Bahçecik ve Evimiz Kocaeli Projeleri

•             Nurol İzmir hafif raylı sistem Projesi

•             Düzce Namet Et Entegre Tesisisi…

•             Denizli Teknik Yapı

•             İTO Haliç Binası ve Rektörlük Projesi

•             Hollanda konteyner binalar Projeleri

•             Kemerburgaz Natura Rezidence Projeleri

•             Cengiz Makine Gebze Fabrika çatı Projesi

•             Hadımköy Dost İnşaat SMC Projesi

•             Başakşehir Teknik Yapı Konut Projesi... v.b. 

USTA EĞİTİMLERİ İLE KENDİ AKADEMİK EĞİTİM SİSTEMİNİ KURDU

Uygulama noktasında yetişmiş nitelikli eleman sıkıntısını aşmak için neler yapıyorsunuz?
Nitelikliliğin her konuda çok sorgulandığı bir dönemdeyiz. Sektörümüzde özellikle bu konuda ciddi sıkıntılar mevcut. Uygulamadaki en önemli konu işçilik çünkü küçücük bir çivi deliğinden sızan su uygulamanızı başarısızlıkla sonuçlandırır. Bizler bir projeye başlarken hangi ustanın, hangi işi ne kadar sürede, hangi kalitede yapabileceğini biliriz. Nitelikli projelerde hizmet odaklı olarak yalıtımdaki başarınız için kendi ekibinizi kurmanızın şart olduğunu düşünüyoruz. Biz bu sebeple dışarıdan ekip kullanmamayı amaçlarız. Birlikte yola çıktığımız ve uzun soluklu çalıştığımız ustalarımız var. Bunlarla beraber aramıza yeni katılanlara ve proje için gittiğimiz şehirlerdeki yerel ustalara eğitimler veriyoruz. Belirli dönemlerde market ofisimizde düzenlediğimiz usta eğitimleri ile kendi akademik eğitim sistemimizi kurduk. Bu konudaki misyonumuz; yardımcı olarak aldığımız personeli nitelikli usta yaparak sektörümüze kalite ve katkı sağlamaktır diyebiliriz. Aynı konu mühendis kadromuz içinde geçerli. Neredeyse tüm teknik ekibimiz, bize yeni mezun olarak gelmiş ve yetişmiş tekniker ve mühendislerden oluşmaktadır.

UYGULAMA ALANINDA YURT DIŞI İŞLERİNİN KAPASİTESİNİ ARTTIRMAYI HEDEFLİYOR

Önümüzdeki döneme ilişkin hedefleriniz nelerdir?
Hedefimiz işimizi iyi yapmaya devam ederek sürdürülebilir bir sistemle beraber tecrübemiz olan izolasyon alanında başardığımız marka olabilmeyi, ülke ekonomisine katkıda bulunarak devam ettirmektir. Bunun için bu yıl kurumsallaşma yolculuğumuzu başlattık, önümüzdeki dönemde sistemleşmiş ve oturmuş bir kurum yapısı olmayı hedefliyoruz. Ayrıca henüz ağırlıklı olarak üzerinde durmadığımız satış kısmımızı genişletmek ve bu alanda biraz daha aktifleşmek istiyoruz. Yalıtım konusunda doğru malzemeyi bulmak ve ulaşabilmesi adına tüketiciyi doğru yönlendirebilmek konusunda hizmet vermek istiyoruz. Uygulama alanında yurt dışı işlerimizin kapasitesini arttırmayı ve pandemi öncesinde olduğu gibi yine daha aktif olmayı hedefliyoruz.

İYİ BİLDİĞİ YALITIM KONUSUNDA ÇALIŞARAK ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR 

Son olarak değinmek istediğiniz bir husus var mı?
Son yıllar tüm dünya ve ülkemiz için mental, ekonomik ve sağlık açısından çok parlak geçmiyor. Üst üste yaşanan olumsuzluklara rağmen gelecek dönemden umutluyuz. Ülkemiz her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek güçtedir. Biz, iyi bildiğimiz bir konuda çalışarak katkı verdiğimize inanıyoruz. Bunu hep birlikte yaptığımızda ve ülkemiz için yaptığımızda, çok daha güzel günler olacaktır.