2023 yılını yüzde 50’lik bir büyümeyle tamamlayan, yurt içinde 140, yurt dışında 76 mağaza sayısına ulaşarak toplamda 216 mağazayla pazar payını büyüten Weltew Home, Mega Fabrika yatırımında sona geldi. Akıllı depolama ve lojistik merkezini de içeren öncelikli birimleri faaliyete aldıklarını söyleyen Weltew Home ve MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı; koltuk, sandalye ve boya gibi birimlerin üretim bantlarını ise yıl içerisinde faaliyete geçirmeyi planladıklarını söyledi.

ENERJİSİNİN YÜZDE 80'İNİ GES'DEN KARŞILIYOR

Mustafa Balcı: 2023 yılını yurt içi pazarında yüzde 50’lik bir büyümeyle tamamladık.

Kendi enerjisini üreten bir markaya dönüşmek ve karbon ayak izlerini hızla azaltmak amacıyla 2022 yılında başladığı GES yatırımlarını, 2023 yılında faaliyete geçiren Weltew Home, bugün enerji ihtiyacının yüzde 80’lik bir kısmını kendi bünyesinde karşılıyor. Rusya, Kazakistan, Libya ve Irak başta olmak üzere ABD, Azerbaycan, Avrupa ve Afrika yatırımlarına devam ederek, dünyanın dört bir yanında mağazalaşma faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyen Mustafa Balcı, 2023 yılını şu şekilde değerlendirdi:

"2023 yılını ekonomik durgunluk ve deprem felaketine rağmen yurt içi pazarında yüzde 50’lik bir büyümeyle tamamladık. Yurt içinde 140, yurt dışında 76 mağaza sayısına ulaşarak toplamda 216 mağazayla pazar payımızı büyüttük. Biz 2023 yılını pandemi sonrası dönemin reçetesinin kapatıldığı yıl olarak görüyoruz. 2024 yılında açılacağımız yeni pazarlar ve yeni hedeflerimizle, birkaç yıldır yükselen yurt içi ve yurt dışı arasındaki açığın çok rahat bir şekilde kapanacağını öngörüyoruz. 2023 yılında, toplam üretim alanımızı 110 bin metrekare açık alan üzerine 110 bin metrekare kapalı alana yükseltecek olan Mega Fabrikamızın inşaatında sona geldik. Akıllı depolama ve lojistik merkezimizi de içeren öncelikli birimlerimizi faaliyete aldık. Koltuk, sandalye ve boya gibi birimlerimizin üretim bantlarını ise yıl içerisinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bu birimler için makine ve ekipman yatırımlarımızı yaptık, artık taşınmak için gün sayıyoruz.

YENİ MARKASI NEWJOY 41 MAĞAZAYA ULAŞTI

Mustafa Balcı: Mega Fabrikamızın, 2024 yılında yüzde 100’üyle üretime başlamasını öngörüyoruz.

Kendi enerjisini de üreten bir markaya dönüşmek ve karbon ayak izimizi hızla azaltmak için 2022 yılında başlattığımız GES yatırımlarımızı, 2023 yılında faaliyete geçirdik. Bugün enerji ihtiyacımızın yüzde 80’lik bir kısmını kendi bünyemizde karşılayabiliyoruz. 2023 yılında Weltew Grup bünyesine kattığımız yeni bebek-çocuk-genç markamız Newjoy ile sektörümüzdeki yatırımlarımıza devam ettik. Yalnızca 4 aylık bir süreçte birçoğu faaliyete başlayan, 41 mağazaya ulaştık. Newjoy ile Türk mobilyasını dünyaya alkışlatan marka mottomuza uygun şekilde yurt dışında da faaliyet göstermeye başladık."

Beko Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri Listesinde 44. Sırada Beko Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri Listesinde 44. Sırada

ENTEGRE ÜRETİM BANDI HEDEFLİYOR

2024 yılında hayata geçirmeyi planladıkları yeni yatırımlar hakkında da konuşan Mustafa Balcı, "İnşa süreçlerinde sona geldiğimiz ve belli birimleri faaliyete aldığımız Mega Fabrikamızın, 2024 yılında yüzde 100’üyle üretime başlamasını öngörüyoruz. GES faaliyetlerimizi, akıllı sistemlerin ve otomasyon entegrasyonunun tamamlandığı yeni bir entegre üretim bandına sahip olmayı hedefliyoruz. Aynı anda 10 tane yükleme peronuna ve günlük 30 konteyner sarabilme kapasitesine ulaşmayı bekliyoruz. 2024 yılında yepyeni kıtalara yepyeni pazarlara açılmayı, sadece nicelik olarak değil, konum ve adres kalitesi açısından da mağaza sayımızı artırmayı planlıyoruz." açıklamasında bulundu.

Editör: Ayşete Yavaş