BATI POLİMER’DEN GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN 200 MİLYON TL’LİK YATIRIM BATI POLİMER’DEN GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN 200 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Dünyanın en büyük CNC teknolojisi üreticilerinden biri olan Mitsubishi Electric, esnekliği işlevsellikle buluşturduğu yeni M8V serisi ile CNC alanında ezberleri bozuyor. Bu yeni serinin olanakları daha hızlı ve sorunsuz çalışma imkânı, daha yüksek üretkenlik ve karlılık sağlıyor. Tamamen kolaylık esasına dayanan seri, dört noktalı çoklu dokunmatik el hareketlerini destekleyen interaktif panel arayüzü ile adeta akıllı telefon kullanımına benzer bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

MAKSİMUM ERİŞİLEBİLİRLİK İLE ÜRETİMDE ESNEK VE HIZLI DÖNEM

Köklü inovasyon geçmişi ışığında seri imalatın önünü açan CNC teknolojileri geliştiren Mitsubishi Electric, CNC işleme merkezleri ve torna makineleri için üreticilere sunduğu katma değeri her geçen gün artırıyor. Son olarak pratik kullanımıyla dikkat çeken yeni M8V serisini üreticilerle buluşturan şirket, yüksek verimlilik ve hassasiyet ile üretim süreçlerini hatasız ve sürdürülebilir kılmayı hedefliyor. Alanında ilk ve tek yerleşik Wi-Fi'ye sahip olan, sezgisel ve kullanımı kolay arayüzüyle üstün performans sunan serinin özelliklerinden bahseden Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı Müdürü Hakan Aydın, bir önceki seriye göre çok daha etkili olan yeni denetleyiciler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Veri odaklı akıllı imalat için gelişmiş Endüstriyel Nesnelerin İnternetinin (IIoT) hayata geçirilmesinde kilit rol oynayan yeni M8V hakkında konuşan Hakan Aydın; “Bu seri, üreticilerin dijital dönüşüm stratejilerini desteklemek için geliştirildi. Sanayinin farklı faaliyet alanlarındaki profesyonellerin işini kolaylaştıran yeni seri, özgün tasarımı ile kullanıcılara kusursuz bir esneklik sağlıyor. Kullanıcılar CNC tezgâh takımlarını, tablet gibi bağlı cihazlar yardımıyla herhangi bir yerde ve zamanda güvenli bir şekilde kullanarak takip edebiliyor. Serinin sezgisel tasarımı ise kilit imalat parametrelerinin kolaylıkla takip edilerek kontrol edilebilmesine yardımcı oluyor. Kurulum sırasında kullanıcıları yönlendiren Job Lathe sihirbazı, kolay ve hızlı bir programlama olanağı sağlıyor. Bu özelliği ile G-kod uzmanlığına sahip olmayan personelin bile kolaylıkla etkileşim kurabileceği bir denetleyici olarak öne çıkıyor” dedi.
 
İMALAT SÜRESİNİ AZALTIYOR, YÜKSEK DÜZEYDE HASSASİYET SAĞLIYOR

Yeni serinin bir önceki jenerasyona göre çok daha efektif ve verimli olduğuna dikkat çeken Hakan Aydın; “Yeni seride bir araya getirilen CPU, yenilikçi OMR-CC kontrol teknolojisi ve otomatik kesme yükü kontrolü, imalat süresini azaltırken yüksek düzeyde hassasiyet sağlıyor. Yüksek kalitede üretimi destekleyen bu fonksiyonlar, çevrim süresini önceki modellere göre en az yüzde 11, takım yolu hatalarını ise yüzde 15'e kadar azaltıyor. M8V serisi, talaşlı işleme merkezlerinde yüksek sayıda akslar ile dakikada 540 kilo-blok kod gibi iki katına çıkan ince işleme kapasitesi sayesinde metal işleme uygulamalarına da önemli avantajlar sunuyor. Hız ve performansı bir araya getiren bu denetleyici seri, üreticilerin verimliliklerini artırırken akıllı imalat uygulamalarını hayata geçirmelerine de yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.