YOZGAT'TA ÜRETİLİYOR, DÜNYANIN 50 ÜLKESİNE İHRAÇ EDİLİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dünyanın 50’den fazla ülkesine Yozgat’ta ürettiği askeri ekipman ürünlerini ihraç eden fabrikayı ziyaret etti.

YOZGAT'TA ÜRETİLİYOR, DÜNYANIN 50 ÜLKESİNE İHRAÇ EDİLİYOR
Robot Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dünyanın 50’den fazla ülkesine Yozgat’ta ürettiği askeri ekipman ürünlerini ihraç eden Garanti Giyim Kompozit Teknolojileri Fabrikası’nı ziyaret etti. Varank, firmanın Yozgat OSB'de bulunan fabrikasında vücut ve araç zırhları ile tekstil, balistik ve kompozit malzemeler üretim hatlarında incelemeler yaptı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI İÇİN GÖNDERİLDİ

Fabrika yöneticileri ile sohbet edip onlardan bilgi alan Varank'a Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ilk günlerinde gelen talep üzerine Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve ekibi için 20 adet koruyucu kask ve yeleğin gönderildiği bildirildi.

Bilhassa Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte askeri personellerin koruyucu ekipmanlarının fazlasıyla gündeme geldiğine ifade ederek "Güvenlik güçlerimizi koruyan hayati öneme sahip savunma ekipmanlarının üretilmesinin yanı sıra, bu ürünlerin ihracatının yapılması ülkemizin üretimde geldiği noktayı göstermesi açısından oldukça önemli. Türk savunma sanayisinde özellikle özel sektörün gediği bu noktayı görmüş olmaktan ziyadesiyle memnun oldum. Dünyanın 50'yi aşkın ülkesine birçok askeri ekipman Yozgat’ta üretilip gönderiliyor." şeklinde konuştu.

"YÜKSEK TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPACAKLAR, DESTEKLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Üretim tesisi içerisindeki test atış tünellerinde 7.62 milimetre balistik mühimmat ile 15 metre mesafeden yelek ve kaska atış yapan Bakan Varank, ardından ekipmanların atış sonrası durumunu inceledi.

Varank, "Hem bir yeleğe hem de bir kaska atış yaptık. İki testte de ürünlerin ne kadar başarılı olduğunu, mermiye karşı ürünlerin nasıl koruma sağladığını gördük.” dedi. Varank, şirketin yeni yatırım planları hakkında da bilgi aldığını belirterek, “Özellikle yüksek teknolojili alanlara yeni yatırımlar yapacaklar. Biz de Bakanlık olarak her firmamıza olduğu gibi Garanti Kompozit’e de yatırım desteklerimize devam edeceğiz." dedi.

"DÜNYANIN EN HAFİF BALİSTİK KASKLARINI ÜRETİYORUZ"

Garanti Kompozit Yöneticisi Vedat Tüzer ise, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ilk günlerinde Zelenski ve ekibi için özel bir kask ve yelek talebinin kendilerine iletildiğini belirterek, Soft balistik Level IV plakalı yelek ile Full Cat Edon plakalı LEVEL III kaskları gönderdikleri bilgisini verdi.

Dünyanın en hafif balistik kasklarını ürettiklerini aktaran Tüzer, "Dünyanın 50’den fazla ülkesine Yozgat’ta ürettiğimiz ürünleri ihraç ediyoruz. Aynı zamanda 2013’ten bu tarafa Türkiye’deki balistik kaskların yüzde 80’e yakınını biz tedarik ediyoruz. 2013’e kadar bunlar genellikle ABD-İsrail ortaklı yabancı firmalardan tedarik ediliyordu, bin 900 dolarlardan alımlar vardı. Biz bunları bitirdik. Hem Türkiye’ye hem yurt dışına ürünlerimizi tedarik ediyoruz." diye konuştu.

ZOR ŞARTLARDA BOZULMAYAN ASKERİ YEMEK İHRACATI DA YAPIYOR

Garanti Giyim Kompozit Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2004 yılında fonksiyonel dış giyim, balistik koruyucu vücut ve araç zırh sistemleri üretmek amacıyla Yozgat OSB'nde kuruldu.

45 bin metrekarelik üretim tesisi ve 400’den fazla personeli olan fabrika, zor şartlar altında bozulmayan askeri yemek ihracatı da gerçekleştiriyor. (AA)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2022, 05:50
YORUM EKLE

Elesa

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını