banner1322
x

Yatırımı tamamladı, el değmeden kapı üretiyor

Sarıgözoğlu A.Ş’nin Aksaray Pres Metal Fabrikası’nda yaptığı yeni yatırımın açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı.

Yatırımı tamamladı, el değmeden kapı üretiyor
Makine Zirvesi

Otomotiv sektörünün dünya devlerine hizmet veren Sarıgözoğlu, bugün üç farklı şehirde, dört fabrikada, bin 15 çalışanı ile sürekli gelişiyor ve büyüyor.

Firma yeni yatırımı ile halihazırda hizmet verdiği Mercedes Benz Türk firması ile birlikte Fuso Mitsubishi’ye MAN ve EVOBUS’a daha etkin ve artan kapasite ile hizmet vermeye devam edecek.

“BUNU BAŞARAN BAŞKA FİRMA YOK”

Aksaray Valisi Ali Mantı, Aksaray Milletvekilleri İlknur İnceöz ve Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın da katıldığı açılış töreninde konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Türkiye’nin nadide kuruluşlarından biri olan Sarıgözoğlu’ndayız. Bu fabrika Türkiye’de yakalamak istediğimiz üretimli dijital dönüşümün Endüstri 4.0 en güzel örneklerinden biridir. Çünkü açılışını yapacağımız bu hattın tamamı yüzde 100 yerli olarak üretilmiştir. Ülkemizde ilk kez Endüstri 4.0’ı yakalamış, tam otomasyonlu, datanın tümüyle takip edilebildiği sistem bu fabrikada, bu hatta kuruldu. Pres hattında yer alan parçalar otomasyonla birleşerek hiç el değmeden hattın sonunda kapı olarak çıkıyor.Bu otomasyonda bunu başaran başka bir firmamız yoktur. Dünyada rekabet etmek istiyorsanız bunu ancak verimli çalışma ile başarabilirsiniz. Sanayicinin, üreticinin her zaman yanında olmak, her durumu onlarla paylaşmak, yaşamak, dertlerini dinlemek asli ve vatani bir görev. Sanayicilerimize örnek olabilecek ve onların gezip görebilecekleri, dijital dönüşümü yakalamış, Türkiye’nin en verimli pres hattını açıyoruz. Bu vesileyle Sarıgözoğlu ailesini kutluyorum; bu yatırımlarının ülkemize hayırlı kazançlar sağlamasını temenni ediyorum.” diyerek sanayicilerin, ülkeye katma değer ürettiğini ve istihdam sağladığını vurguladı.

“PRES HATTINDA YAKLAŞIK 350 PUNTA KAYNAK YAPILIYOR”

Sarıgözoğlu A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Sarıgözoğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu kapı robotlu punta pres hattında tam 350 punta kaynağı ile üretiliyor. Bu işlemleri yapan otomatik kapı sistemi kurduk. Yaklaşık 350 punta kaynağını ve robottan robota geçişleri yapabilen bir alt yapıyla el değmeden Mercedes kamyonların kapı ve kabin parçalarını yapıyoruz. Pres otomasyonu açısından da yerli üretimi kullanan bir firmayız.” dedi.

MERCEDES PARÇASINI İMZALADI

Mustafa Varank ve Sarıgözoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sarıgözoğlu ve Başkan Yardımcısı Levent Sarıgözoğlu ile birlikte hem üretimi gezdi hem de sohbet etti. Bakan Varank üretim alanındaki gezisi esnasında parçanın el değmeden nasıl yapıldığını bizzat yerinde gördü ve bir Mercedes parçasına imzasını attı. Ayrıca otomotiv sektörünün önemli sanayicilerinden olan Sarıgözoğlu ailesi ve çalışanları ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. 
Sarıgözoğlu Hidrolik A.Ş yaptığı bu yeni yatırım sayesinde milli istihdam seferberliği sürecinde yarattığı istihdam ile 2019 Yılı İstihdam Teşvikleri ve Destekleri Programı kapsamında ülke ve şehir ekonomisine vermiş olduğu katkıdan dolayı ayrıca ödüle layık görüldü ve aldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 11:31
YORUM EKLE

Elesa

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını