Yarı iletken sensörlerde dışa bağımlılık sona erecek

Nero Endüstri yarı iletken sensör üretimi gerçekleştirilecek alan için 1,6 milyar dolarlık yatırım yapacak. Tesiste kızılötesi ısı sensörleri ve lazer sensörleri gibi ürünlerin imalatında kullanılacak olan yarı iletkenler geliştirilecek.

Yarı iletken sensörlerde dışa bağımlılık sona erecek
Endüstrideara

Nero Endüstri, Türkiye’nin dışa bağımlılığına sona erdirecek bir yatırım gerçekleştirdi. Yarı iletken sensörlerde Türkiye’nin dışa bağımlığını sonlandıracak yatırım, 2443 Sayılı ve 21 Nisan tarihli kararname ile Proje Bazlı Teşvik Kapsamı’na alındı. Yarı iletken sensör üretimi gerçekleştirilecek alan için 1,6 milyar dolarlık yatırım yapılacak. İnşa edilecek tesiste özellikle savunma ve havacılık sanayisinde kullanılan kızılötesi ısı sensörleri ve lazer sensörleri gibi yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin imalatında kullanılacak olan yarı iletkenler geliştirilecek.

Fabrika 300 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak. Savunma sanayinin yanı sıra otomotiv, beyaz eşya gibi sektörlerde tercih edilen ve Türkiye’de üretimi olmayan birçok sensör ürünün geliştirilmesini sağlayacak. Bu yatırım ile birlikte, 12 milyar liralık yıllık ithalatın önüne geçilmekle kalınmayacak, aynı zamanda yurt dışına yapılacak satışlarla birlikte ülke ekonomisine 20 milyar liralık ek gelir sağlanacak.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 11:16
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını