TÜDOKSAD PROJELERİNE ONAY

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programı çerçevesinde yatırım projeleri kabul edilen 10 Türk firması arasında TÜDOKSAD Üyesi, Dirinler Döküm ve İğrek Makina da yer aldı.

TÜDOKSAD PROJELERİNE ONAY
Robot Zirvesi

DERYA KUMTEPE - Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği (TÜDOKSAD) üyesi olan Dirinler Döküm ve İğrek Makina projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. İğrek Makina’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, 75 yıllık deneyimleri ile Bursa OSB’deki ana fabrikalarının ardından Bursa Mustafakemalpaşa OSB’deki 100 dönüm arsaya “Türkiye’nin Takım Tezgahı Merkezi” olmasına yönelik yapmayı planladıkları yeni fabrika projelerinin onaylandığı ifade edildi.

“EN YÜKSEK KONSANTRASYONA ULAŞTIK”

Açıklamada, MESS Teknoloji Merkezi’nin açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından programa kabul edilmelerinin kendilerini gururlandırdığı, bu kapsamda şirketin dünya çapında bir takım tezgahı üreticisi olmak, Türkiye’nin önce dışa bağımlılığını bitirmek sonra ihracat katkısı ile zenginleştirmek için en yüksek konsantrasyona ulaşıldığı dile getirildi.

“RÜZGAR TÜRBİNLERİ İÇİN İLK KEZ TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK”

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programı çerçevesinde projesi onaylan bir diğer firma Dirinler Döküm’ün Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Üyesi Melih Dirin ise, rüzgar türbinlerine yönelik, günümüzde seri üretimi Türkiye’de yapılmayan, büyük ebatlı dökme demirden rüzgar türbini aksamları üretecekleri bilgisini verdi. Bu kapsamda İzmir-Kınık OSB’de yaklaşık 150 bin metrekarelik alanda birçok açıdan Türkiye’de ilk olacak modern tesislerin inşasına kısa sürede başlayacaklarını dile getiren Dirin, proje ile rüzgar türbini için gereken tüm dökme demir parçalarının Türkiye’de de üretilebileceğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 08:39
YORUM EKLE

Elesa

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını