TÜBİTAK'TAN TSK'NIN "OZAN"INA TEKNOLOJİ TRANSFERİ

TÜBİTAK, teknoloji transferi yapacak. Kurum, geliştirdiği "Katlanabilir Metal Mayın Dedektörü-OZAN" isimli teknolojinin yapılış bilgisini kullanıma açmaya hazırlanıyor.

TÜBİTAK'TAN TSK'NIN "OZAN"INA TEKNOLOJİ TRANSFERİ
Enerji Zirvesi

ANKARA (AA) - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), geliştirdiği ve TSK tarafından da kullanılan "Katlanabilir Metal Mayın Dedektörü-OZAN" isimli teknolojinin yapılış bilgisini kullanıma açacağı belirtildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan TÜBİTAK'ın teknoloji transferi ilanına göre, kurum tarafından geliştirilen "OZAN" isimli teknolojinin yapılış bilgisi, basit lisanslama yöntemiyle lisans alana, üretime geçmek için gerekli altyapı hazırlığını tamamlaması için mücbir sebepler hariç azami 2 yıl ve bu sürenin sona ermesiyle başlayıp üretim, kullanım ile satış çalışmaları için 5 yıllığına teknoloji transfer bedeli karşılığında aktarılacak.

Kurum tarafından talep edilen şartları sağlayabilen bütün ilgili kişilerin teknoloji transfer başvurusu yapabileceği ifade edildi.

Teknoloji transferiyle ilgili başvuru şartlarının yanı sıra detaylı bilgi almak isteyenler TÜBİTAK Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Başkanlığı ile iletişime geçilebilecek.

OZAN HANGİ AMAÇLA GELİŞTİRİLDİ?

Fikri ürün, güvenlik kuvvetlerinin sınır ötesi ve sınır içi intikal bölgeleri ile ihtiyaç duyulan diğer alanlarda mayın/el yapımı patlayıcı (EYP) aramasını hızlı, kolay ve yüksek doğrulukla yapabilmesi için geliştirildi.

OZAN, hızlı kurulum, hafif tasarım, kolay kullanım, ergonomik/katlanabilir oluşu ve gelişmiş toprak dengeleme özellikleriyle öne çıkıyor.

Söz konusu ürün teknolojisinin transferi, Milli Savunma Bakanlığı'ndan alınan teknoloji transfer izni kapsamında gerçekleştirilecek.

Görüşmelerde, TÜBİTAK teknoloji transferini yapıp yapmamakta veya kısmen yapmakta serbest olacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 19:04
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını