banner1322
x

TİAD uyardı: Üretimin önünün açılması için leasinge uygun faiz şart

Takım tezgahları sektöründe yatırımların yüzde 65’inin leasing ile gerçekleştiğine dikkat çeken TİAD Başkanı, işlemlerin yüzde 5’in altında olduğunu söyledi.

TİAD uyardı: Üretimin önünün açılması için leasinge uygun faiz şart
Enerji Zirvesi

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, takım tezgahı sektörü için Türkiye ihracatında olumsuz noktalara dikkat çekti. Yatırımlar durma noktasına geldiğini ifade eden Aydoğdu, leasing firmalarının iştahsız olduğunu söyledi. Leasing yöneticilerinin bireysel olarak risk almaktan çekindiğini ve işlem yapmamak için yüksek faiz teklif ettiğini açıklayan Aydoğdu, yalnızca ihracata çalışan firmaların ya da öz sermayesi güçlü olan markaların yatırıma sıcak baktığını dile getirdi.

2019 ve 2020 üretim verilerinin aşağı yönlü seyretmemesi halinde uzun vadede Türkiye ihracatının negatif etkileneceğini açıklayan Hakan Aydoğdu, yatırım maliyetleri yüksek makinaların 24 aydan kısa olmamak üzere uygun faizle yatırıma dönüştürülebileceğinin altını çizdi: “Geleceğe yönelik ciddi anlamda bir tehditle karşı karşıyayız. KOBİ’ler için hazırlanan kredi paketi üretime dönüşmüyor. Şu anda takım tezgahı sektöründe ve makina sektörünün genelinde gerçekleşen yatırımların yüzde 65’i leasing ile yapılıyor. Leasing’ler maalesef yatırım noktasında teşvik edici değil. Şayet leasing’ler uygun faizli kaynak yaratabilirse üretimin önü açılır.”

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 11:37
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını