TİAD: "ÜRETİM MALİYETLERİ YÜZDE 10 ARTACAK"

TİAD Başkanı Fatih Varlık, gümrük vergisi yatırım teşviki kararında yapılan değişiklikle ilgili açıklamalarda bulundu.

TİAD: "ÜRETİM MALİYETLERİ YÜZDE 10 ARTACAK"
Endüstrideara

Takım tezgahları sektörünün çatı kuruluşu Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlıkgümrük vergisi yatırım teşviki konusunda alınan kararla sanayi yatırım maliyetlerinde yüzde 10’dan fazla artış yaşanacağını, artışın pandemide Türkiye'ye yönelen siparişlerin kaybedilmesine yol açabileceğini belirtti.

"GTİP KODLARININ ALT AÇILIMI YAPILMALI"

Sektörün Türkiye ithalatındaki payının düşük olduğunu ancak ihracata dolaylı katkısının yıl sonunda 24 milyar dolardan fazla olacağına dikkat çeken Varlık, kararname değişikliğinde GTİP kodlarının alt ayrımı yapılmadan ana çerçevede tanımlanması nedeniyle sorunlar yaşandığını söyledi.

Mevcut GTİP kodlarıyla karar alınması sebebiyle Türkiye’ye yapılan ithalatın neredeyse yüzde 90’ının etkilediğini kaydeden Varlık, GTİP kodlarının bir alt açılımının yapılarak, öncelikle Türkiye’de hiç üretimi olmayan makina gruplarını genel çerçeveden ayırmanın çözüm olabileceğini söyledi.

Takım tezgahlarının çok ciddi bir üretici kitlesini etkilediğine işaret eden Varlık, "GTİP kodlarının alt açılımıyla sorun bir nebze olsun çözülebilir. Bu konuda Ticaret Bakanlığı hızlı bir şekilde girişimde bulunmalı. Bu ürünlerin kararnamenin kapsamından çıkartılması öncelikli talebimiz." dedi.

 "İHTİYACI KARŞILAMAYAN TEZGAHLAR HARİÇ TUTULMALI"

Alınan karar ile makine ve teçhizat alımlarında sanayicilerin yerli üretim mallarına yönelmesi ve böylece ithalatın önüne geçilmesinin amaçlandığını ifade eden TİAD Başkanı Varlık, sözlerine şöyle devam etti: 

"Alınan bu karar otomotiv ve otomotiv yan sanayi, beyaz eşya, savunma, havacılık, medikal, kalıpçılık gibi sektörlerin üretim maliyetlerinde yüzde 10 ila 20 oranında artışa yol açabilir. Söz konusu artışın önüne geçmek için; yatay işleme merkezleri ve tornalama merkezi gibi tamamen ithal edilen ve ülkemizdeki üretim adetleri ihtiyacımızı karşılamaktan çok uzak olan dik işleme merkezi, taşlama tezgahı ve takım bileme tezgahlarının bu karardan hariç tutulması gerekiyor. Teşvik kapsamından çıkartılan makine ve ekipmanlar Türkiye’deki üretim ana sanayinin ihtiyacını karşılayacak seviyeye ulaşana kadar dışarıdan teminine devam edilmek zorunda. Alınan kararın ana sebeplerinden bir diğeri kalite algısı düşük Çin gibi ülkelerden ithalatın önüne geçmek olsa da Çin ile son 20 yılda yapılan ithalatın toplam ithalat içerisindeki payı sadece yüzde 4,8 seviyesinde seyrediyor. Sektörün dünyadaki hakimi olan Almanya, İtalya, Güney Kore, Japonya ve Tayvan’ın payı ise yüzde 83,2 seviyesinde seyrediyor." 

"YERLİLEŞME ORANINDA ARTIŞ OLMAYACAK"

TİAD Başkanı Varlık, Gümrük Vergisi teşvikinin kaldırılmasının ihracatı da olumsuz yönde etkileyeceğini, sanayicinin ihtiyacı olan ve Türkiye'de üretilemediği için ithalatı zorunlu olan makina ve teçhizat sektörünün yerlileşme oranında artış olmayacağını ve fiyat artışı, haksız rekabet gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Varlık, "Bilhassa Covid-19 pandemisi döneminde imalat sanayinde büyük üretici ülkelerde üretim durdu ve Türkiye’ye talep arttı. İmalat sanayinde yakalanan ihracat fırsatını kaçırmamak ve küresel ölçekte rekabeti sürdürülebilir hale getirmek için kararın yeniden gözden geçirilmesi, GTİP kodları ayrımının iyi yapılması gerekiyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021, 19:18
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını