TİAD, salgının takım tezgahları sektörüne etkisini ölçtü

Koronavirüs salgının takım tezgahları sektörüne olan etkisini ölçen TİAD, en yoğun daralmanın otomotiv sektöründe yaşandığını belirtti.

TİAD, salgının takım tezgahları sektörüne etkisini ölçtü
Robot Zirvesi

TİAD, koronavirüs salgının takım tezgahları sektörüne olan etkilerini incelerken sektörün bu süreçte ciddi şekilde etkilendiğini ve sipariş iptallerinin otomotivde yüzde 73’lere çıktığını söyledi. Araştırma kapsamında kalıpçılık, beyaz eşya, havacılık, makine ve medikal alanlardaki iş kayıpları da ortaya koyuldu. TİAD Başkanı Fatih Varlık konuyla ilgili şu açıklamaya gerçekleştirdi. “Sektör ciddi anlamda ekonomik kriz yaşadı ancak işçi çıkarmadı. Sanayi imalatında önemli rol oynayan takım tezgahları sektörüne gerekli desteğin verilmesiyle birlikte dünyanın yeni normale dönüşünde Türkiye bir başarı hikayesi yazacak.” dedi. 

EN ÇOK SİPARİŞ İPTALLERİ HANGİ SEKTÖRLERDE OLDU?     

Sektörel etki araştırma verileri TİAD üyelerinin katılımıyla düzenlendi. En çok sipariş iptali gelen sektörler arasında başta otomotiv vardı. Ardından beyaz eşya, kalıpçılık, havacılık, medikal gibi alanlarda önemli oranda iptaller yaşandı. Otomotiv sektöründe yaşanan iptal yüzde 73 olurken kalıpçılık alanında yüzde 28, beyaz eşya yüzde 22, havacılık yüzde 15, makine ise yüzde 13 oranında iptal yaşadı. Medikal sektöründeki iptaller ise yüzde 7 oranında olduğu görüldü. 
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 17:33
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını