Tezmaksan ve Akım Metal güçlerini birleştirdi

Yerli takım tezgahları kullanımını yaygınlaştırmak ve dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla Tezmaksan, Akım Metal ve A Grup şirketlerinden SMB Technics arasında iş birliği protokolü imzaladı.  

Tezmaksan ve Akım Metal güçlerini birleştirdi
Robot Zirvesi

Tezmaksan, Akım Metal ve A Grup şirketlerden SMB Technics ile işbirliği protokolü imzaladı.

Protokole göre Türkiye’nin yerlileşme hamlesiyle paralel bir şekilde geliştirilen TT-550 ve TT-850 gibi çift taretli, robot otomasyonlu CNC torna tezgahlarının Türkiye satışı Tezmaksan tarafından gerçekleştirilecek.

Yerli CNC takım tezgahlarının yaygınlaştırılıp, dışa bağımlılığın azaltılması amaçlanan iş birliğinde ayrıca ihracatın arttırılması da hedefleniyor.

Gerçekleştirilen iş birliğini değerlendiren Akım Metal A Grubu Genel Müdürü Ali Fazıl Böyet, şöyle konuştu: “1963 yılından bu yana sektörün gelişmesi için çalışmaktayız. Tezmaksan ile de bu anlamda geçmişten bu güne uzanan çok önemli iş birliklerimiz oldu. Yine sektöre ve ülke ekonomisine katkısının çok yüksek olacağına inandığımız bir projede güçlerimizi birleştirdik. Şimdiye kadar Türkiye’de universal tezgahlarda ve sac işleme tezgahlarında bir torna üretimi yapılmamış. Talaşlı imalatta Türkiye rüştünü ispatlamaya çalışıyor. İşte bu nedenle biz de taşın altına elimizi koyduk, çalışmalarımızı teknolojik olarak birlikte daha da ileri noktalara taşıyacağımıza inanıyorum.”  

İHRACATA DOLAYLI KATKISI 21 MİLYAR DOLAR 

Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu ise konuya ilişkin, “İstikrarlı ve  güçlü; yerli ve milli bir markayı bünyemize katarak güzel bir işbirliğine imza attık. Artık Akım Metal ürün gamında bulunan tezgahların dağıtımı, satış mühendislerinden oluşan ekibimiz tarafından gerçekleştirilecek. Böylece birçok sektöre ulaşma olanağımız daha da artacak ve ihracat portföyümüz genişleyecek. Güç birliğimiz, her iki firmayı da daha iyi noktalara taşıyacaktır.” dedi.

Aydoğdu, imalat sanayide ana üretim malı olarak kullanılan takım tezgahlarının havacılık, savunma, otomotiv, beyaz eşya ve kalıpçılık gibi Türkiye ihracatının lokomotif sektörlerine katkısının değer bazında 21 milyar dolar olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Söz konusu işbirliği ile Türkiye’nin daha çok kazanacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ROBOTLU NAMLU TEZGAHLARI ÜRETİYOR

Akım Metal A Grubu Şirketlerinden SMB Technics, savunma sanayine yüksek teknolojili robotlu namlu tezgahları da üretiyor.

Ürün gamında TT-550 ve TT-850 gibi çift taretli, robot otomasyonlu CNC torna tezgahları bulanan SMB Technics’in fabrikası İstanbul Anadolu yakası Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunuyor. 


 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 11:03
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını