TEKSTİLDE DÖNGÜSELLİK TASARIM AŞAMASINDA BAŞLIYOR

Coats EMEA Bölgesi Pazarlama Direktörü Tevfik Çağatay Seçilmiş, 2030 yılına kadar tüm ürünleri petrol bazlı malzeme kullanmadan üreteceklerini açıkladı.

TEKSTİLDE DÖNGÜSELLİK TASARIM AŞAMASINDA BAŞLIYOR
Robot Zirvesi

Tekstil sektöründe döngüsellik odağında sektördeki en geniş inovatif dikiş ipliği yelpazesini sunan Coats, ürünlerini sürdürülebilir malzemelerle üreterek geri dönüşümü kolaylaştırıyor.

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen "Uluslararası Yeni Plastik Ekonomisi Konferansı"na konuşmacı olarak katılan Coats EMEA Bölgesi Pazarlama Direktörü Tevfik Çağatay Seçilmiş, firmalarının sürdürülebilirlik vizyonunu; tekstilden otomotive, enerjiden telekomünikasyon ve kişisel koruyucu donanıma gibi farklı sektörler için geliştirdikleri yenilikçi özümleri paylaştı.

"EN BÜYÜK ZORLUK: FARKLI MATERYALLERİN AYRIŞMASI"

Tekstil sektörü için döngüsel üretim modeli temelinin tasarım olduğunu aktaran Seçilmiş, sektörde geleceğin ürünlerinin, kolaylıkla geri dönüştürülebilecek ve yeniden kullanılabilecek şekilde tasarlanması gerektiğini vurguladı.

Yeniden kullanılamayacak kadar yıpranan giysiler atılacak çöpten ziyade yeni bir kullanım döngüsünün ham maddeleri olduğunu kaydeden Seçilmiş, "Oysa ki tekstil ürünlerinin çoğunun katı atık depolama sahalarına gönderildiğini veya yakıldığını görüyoruz. Bunun sebebi ise tekstil ürünlerinin çok sayıda farklı malzeme ve bileşenden oluşması ve söz konusu bileşenleri ayırmanın zor olmasıdır. Halihazırda giysilerde kullanılan farklı materyaller birbirlerinden çoğunlukla elle ayrılıyor." dedi.

Seçilmiş, bu nedenle döngüselliğin henüz giysinin tasarım adımında başlamasının ve değer zincirinin tüm halkalarının da bu konuda üzerine düşeni yapmasının altını çizdi.

"GİYSİLER GERİ DÖNÜŞTÜRÜLECEK ŞEKİLDE TASARLANMALI" 

Geçmişi 260 yıldan fazla bir süreye dayanan ve giysileri beraber tutan iplikler tasarlama ve üretme konusunda uzman olan Coats için inovasyonun ileriye dönük daha sürdürülebilir çözümler geliştirmek adına kilit önemde olduğunu ifade eden Seçilmiş, şirket olarak geleceğin giysilerinin, kolaylıkla geri dönüştürülebilecek şekilde tasarlanması gerektiğinin bilinciyle hareket ettiklerini, bunu da üç şekilde sağlamayı taahhüt ettiklerini dile getirdi.

Seçilmiş, "Öncelikle dikiş ipliklerinin malzeme türü açısından kumaşla uyumlu olması, böylece kumaşla aynı kimyasal süreç izlenerek geri dönüştürülebilmesi gerekiyor. Ardından, dikişlerin kolay ve düşük maliyetli bir şekilde sökülmesini kolaylaştıran iplik ihtiyacı ortaya çıkıyor. Üçüncü olarak da bu iplikleri mümkün olduğunca geri dönüştürülmüş tekstil malzemelerini kullanarak geliştirmemiz gerekiyor” diyerek sözlerine devam etti.

HEDEF, YÜZDE 70'İNİN YENİLENEBİLİRDEN KARŞILANMASI

Segmentinde suda çözünebilen ilk iplik uvanına sahip Coats EcoCycle’ı kısa süre önce pazara sunduklarını bilgisini veren Seçilmiş, ürünün dikiş ipliğinin, kullanım ömrü sona eren giysiler yıkandığında çözünerek dikişlerin çözünmesi sağladığını, böylece giysilerin parçalarına daha kolay ayrıldığını ve bileşenleri ayrıştırılarak geri dönüştürmeyi kolaylaştırdığını kaydetti.

Giysilerde kullanılan malzemeyle uyumlu olan yüzde 100 Lyocell EcoRegen'in ise selülozik yapısı sebebiyle diğer selülozik bazlı malzemelerle beraber kullanılabildiğini ve aynı kimyasal geri dönüşüm sürecine tabi tutulabildiğini söyleyen Seçilmiş, "Böylece giysiler dikişleri sökülmeden geri dönüştürülebiliyor. Döngüsel sürece uygun olarak ürettiğimiz EcoVerde ürün grubumuzda da %100 geri dönüştürülmüş sentetik dikiş iplikleri yer alıyor. Geri dönüştürülmüş malzemelerin işlendiği tüm tesislerimizin Global Recycled Standard sertifikasına, tedarik ettiğimiz malzemelerin de sertifikalı olmasına özen gösteriyoruz. 2030'da bütün ürünlerimizi polyester ve naylon gibi petrol bazlı malzemeler kullanmadan üreteceğiz. Ayrıca dünya çapında tükettiğimiz enerjinin yüzde 70’ini de yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2022, 20:35
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını