Technomads projesi, Türk sanayi uzmanlığını yaymayı hedefliyor

İki Fransız profesyonelin hayata geçirdiği 13 bin km. kapsayacak Technomads projesi, Orta Asya'daki öğrencilere bilgi aktarmayı ve Türk sanayi uzmanlığını bölgede yaymayı hedefliyor.

Technomads projesi, Türk sanayi uzmanlığını yaymayı hedefliyor
Endüstrideara

“Bilgi paylaştıkça çoğalır” fikrinden yola çıkarak ve maceracı bir yaklaşımdan doğan Türkiye’de ilk olarak yapılacak Technomads projesi, rotası üzerindeki Orta Asya'daki mühendislik öğrencilerine bilgi aktarmayı ve Türk sanayi uzmanlığını bölgede yaymayı hedefliyor.

Uzun yıllardır İstanbul’da yaşayan Türkiye tutkunu iki Fransız profesyonel, Salim Haffar ve Kévin Premel tarafından düzenlenen proje, Türkiye'den Moğolistan'a kadar 13 bin kilometreyi kapsayacak. 

Proje, 16 Ağustos’ta başlayacak ve yolculuk 40 gün sürecek. 

AMAÇ, TEKNOLOJİK GELİŞİME KATKI SAĞLAMAK

Proje kapsamında Haffar ve Premel, ikinci el 4x4 Mitsubishi araç ile Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Rusya ve Moğolistan'a gidecek. 

Denizleri, ormanları, çölleri ve bin kilometrelik boş bozkırları geçerken, ekip; mutfağı, çadırı, duşu ve bazı teknik gösterimleri sunmak için mobil teknik showroom’u olan, yolculuk için özel dizayn edilmiş karavanlarıyla birlikte yol yapacak.

Ekip, yardım ve destek sağlamak için her ülkedeki önceden anlaşmalı üniversiteleri ziyaret edecek. Bu ziyaretlerdeki temel amaç, yerel üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin teknolojik gelişimine katkıda bulunmak olacak.

ÜNİVERSİTELERE TEKNİK MALZEMELER GÖTÜRECEKLER

Technomads, ziyaret ettiği her üniversiteye çeşitli 3D yazıcılardan elektrikli bileşenlere kadar çeşitli teknik ve eğitim malzemeleri götürecek. 

Üniversitelerin mühendislik ve teknik bölümlerinde seminerler düzenleyerek mekanik numuneler, belgeler üzerinde anlatım ve gösterim yaparak öğrencilere bilgi paylaşımı yapacak. 

FİRMALAR FARKINDALIK OLARAK GÖRÜYOR

Proje, Türki Cumhuriyetlerin kalkınmasına katkıda bulunmak ve kısıtlı imkanları olan yerel mühendisler için daha parlak bir gelecek inşa etmek isteyen çeşitli Türk ve uluslararası şirketlerin desteğiyle gerçekleştirilecek.

Birçok şirket projeyi, ürünlerine ve çözümlerine yönelik farkındalığı artırmak için önemli bir fırsat olarak görüyor.

Proje aynı zamanda Türkiye'yi de etkileyecek ve proje ekibi, Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversiteler tarafından macera hakkında teknik seminerler ve konferanslar vermek amacıyla davet aldı.  

ÖNDE GELEN FİRMALAR PROJEYE DESTEK VERDİ

Projeye çeşitli sektörlerden birçok firma sponsor ve teknik destek olmak için talepte bulundular. 

Eğitimlerin önemli başlıklarından ve makina ve teknik tüm sektörlerde kullanılan “rulman” konusunda hem materyal hem de maddi anlamda MTK Rulman projeye destek verdi. 

Redüktör ve güç aktarım sektöründe I-Mak Redüktör, pompa sektöründe Yıldız Pompa, vibrasyon motorları sektöründe Kem-P firmasının aralarında bulunduğu farklı sektörlerden firmalar ile maddi ve malzeme sponsorluk anlaşmaları yapıldı.

Technomads platformu aracılığıyla maddi yardım bağışları ile projeye katkıda bulunulabiliyor
 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 18:10
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını