banner1322
x

Şu anda Türkiye yeni bir girişimin içerisinde

Türkiye'nin ilk ve tek turbokompresör fabrikası IHI Dalgakıran'ın açılışında konuşma yapan T.C Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede; ülkemizde yatırım taleplerinin olduğuna, hatta yeni yatırım arazilerinin büyüklüklerinin sanayide ölçek büyümesine işaret ettiğini açıkladı.

Şu anda Türkiye yeni bir girişimin içerisinde
Endüstrideara

IHI Dalgakıran'ın Kocaaeli'ndeki 15'inci Japon iş birliğinde olan fabrika olduğuna dikkat çeken T.C Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede konuşmasında ülkemizde yatırım taleplerinin olduğuna vurgu yaptı. Büyükdede'nın konuşmasındaki satırbaşları şu şekilde: "Yıllarca ülkemiz makina sanayinin gelişmesi, dünyaya açılması için omuz omuza çalıştığımız Adnan Dalgakıran ve ailesiyle beraber Japon dostlarımızla birlikte kurdukları bu yeni turbokompresör üretilen tesisin açılış töreninde aranızda bulunmaktan son derece gurur duyuyorum. Gebze bölgesindeki 15'inci fabrika olan ve söylenene göre 1853 yılından bu yana hizmet veren IHI firmasını aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. IHI'lı dostlarımızı ülkemize kazandıran Adnan Dalgakıran ve Dalgakıran ailesine hem şahsım hem de Sayın Bakanım Mustafa Varank adına tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgili Adnan Bey ile bu projenin çeşitli safhalarında bir araya gelerek bilgi sahibi olmak imkanına eriştim. Yeni bir turbokompresör teknolojisini ülkemize kazandırdıkları için de özellikle kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Çünkü Türkiye şu anda yeni bir girişimin içinde... Ve önümüze gelen projelere baktığımızda da genellikle çok büyük yeni atılımlar ve yeni projeler masamızda duruyor. Özellikle yeni, büyük 10 milyon metrekarenin üzerinde yer talep eden projelerle karşı karşıyayız.Ve bunların her birinde Türkiye'nin büyük projeleri planlanıyor. Büyük makina tesisleri, büyük petrol işleme tesisleri, plastik ve kauçuk tesisleri şu anda önemli derecede yatırım safhasındalar. Bunların ihtiyaç duyacakları turbokompresörler küçük debili kompresörlerden çıktı, yakında 2000kw'lık turbokompresörü sizlerden isteyecekler diye düşünüyorum."

YATIRIM TALEPLERİ, SANAYİ ÖLÇEĞİNİ BÜYÜTÜYOR
"Türkiye mikro işletmelerden, orta ve büyük işletmelere doğru ölçek büyütmeye devam ediyor." diyen T.C Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede "Bizden talep edilen yeni yatırım arazilerinin büyüklüklerine de baktığımızda sanayideki ölçek büyümesine somut adımlarla ilerlediğimizi görüyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız olsun Tarım Bakanlığımız olsun ortak çalışmalarla Türkiye için sanayi bölgeleri üretmeye devam ediyoruz. Yeni organize sanayi alanları, endüstri bölgeleri üretmeye; müteşebbislerin önünü açmaya devam edeceğiz. Diğer yandan da sanayicilerimizi OSB'lerdeki boş arazilere yönlendirmeye ve onların da gelişmesini sağlamaya devam ediyoruz. Burada bir makina fabrikasındayız, özellikle makina ve takım tezgahları sektörünün geliştirilmesi konusunda KOSGEB imkanlarını artırmayı ve yerli makina ile teçhizat alımına çok özel destekler vererek geliştirme kararlılığındayız. Büyük emeklerle sürdürülen MAKFED ve Makina İhracatçılar Birliği'nin, sanayi odalarımızla birlikte çalışarak makina sektörümüzle birlikte kol kola giren sektörlerimizi etkin hale getirmek mecburiyetindeyiz. Ülkemizde benim bildiğim kadarıyla 3 bine yakın Japon, 7 binin üzerinde Alman firmamız var. Japonları daha çok yatırım yapmaya davet ediyoruz. Açılışını yaptığımız IHI Dalgakıran turbokompresörlerinin sektöre, devletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 17:41
YORUM EKLE

Elesa

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını