banner1322
x

Sektörün kalbi, Bursa Endüstri Zirvesi’nde atacak

Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda katılımcının yer alacağı Bursa Endüstri Zirvesi, önemli iş görüşmelerine olanak sağlayacak.

Sektörün kalbi, Bursa Endüstri Zirvesi’nde atacak
Endüstrideara

TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 29 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Bursa Endüstri Zirvesi ile ilgili konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa iş dünyası olarak Türkiye’nin ihracat odaklı kalkınma hedeflerine katkılarının devam ettiğini belirterek, “Zirve ile makina sektörünün yanında uzay-havacılık, savunma sanayi ve raylı sistemler sektöründen ülkemizin hedeflerine destek olan firmaları dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yabancı alıcılarla görüşmelerine imkan tanıyoruz. Bu yıl yaklaşık 50 ülkeden 300’ü aşkın yabancı alıcı, firmalarımızla ikili iş görüşmeleri yapmak üzere gelecek.” dedi.

Üretimin mihenk taşlarından biri olan takım tezgahları sektörünü 26 yıldır temsilcisi olduklarını belirten Takım Tezgahları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) Genel Sekreteri Pınar Çeltikçi, üretime ivme kazandıran fuarları desteklerini belirtti. Çeltikçi, “Sanayi şehri olan Bursa, barındırdığı önemli sektörler ve üretim kapasitesi itibarıyla ülkemiz için hayati öneme sahiptir. Bursa Endüstri Zirvesi de globalde önde gelen firmaların, Bursalı sanayiciler ve sektörün bir araya geldiği kilit öneme sahip bir fuar.Biz de TİAD olarak, vizyon sahibi sanayi şehri kimliğinin sürdürülebilir olması amacıyla Bursa’daki sanayi odaklı etkinlikleri yakından takip ediyoruz.” 

“YERLİ ÜRETİMİN ÖNEMİNİ GÖRÜYORUZ”

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan ise, Türkiye’nin ekonomik açıdan zorlu bir süreçten geçtiğini, bütün bunlara karşın sanayicilerin çalışmayı ve üretmeyi sürdürdüğünü dile getirdi. 

Özkayan şöyle devam etti: “2019’da sektörlerimiz toparlanacaktır. Senelerdir üzerinde durduğumuz ve ısrarla bahsettiğimiz ‘yerli üretim’in önemini bir kez daha görüyoruz. Eğer dışa bağımlı yaşamak istemiyorsak, teknolojiye dönmemiz ve katma değerli ürünler üretmemiz gerekiyor.” 

Makina imalat sanayi verileri ile ilgili bilgiler de paylaşan Özkayan, dokuz aylık veriler doğrultusunda sektörün 2018 yılını ihracatta 15,9 milyar dolar, ithalatta 25 milyar dolar ve imalatta ise 27 milyar dolar ile tamamlamasını öngördüklerini belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 11:05
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını