banner1322
x

Sanayiye doktoralı Işıklılar geliyor

TÜBİTAK’ın, sanayide ihtiyaç duyulan doktoraya sahip insan kaynağının yetiştirilmesi için başlattığı ‘Sanayi Doktora Programı’nın sonuçları belli oldu. 

Sanayiye doktoralı Işıklılar geliyor
Enerji Zirvesi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda doktora öğrencilerinin yetiştirilmesine yönelik başlattığı programda, 33 farklı üniversitenin 77 farklı firmayla yaptığı iş birliği projesi desteklenmeye hak kazandı. Program kapsamında, Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden üç öğrenci de Machine Learning alanında doktora yapacak.

Işık Üniversitesi’nin, Simularge A.Ş ile birlikte başvurduğu projenin yürütücülüğünü Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner Eskil yapacak. Öğrenciler tez çalışmalarını ise yürütücü ile birlikte Prof. Dr. Olcay Taner Yıldız ve Dr. Öğretim Üyesi Boray Tek’in akademik danışmanlığında ve Simularge A.Ş mentorluğunda sanayi odaklı bir biçimde gerçekleştirecek. Söz konusu üç doktora öğrencisi, mezuniyetleri sonrasında tez konularının devamı niteliğinde olan projelerde Işık Üniversitesi’nin iş birliği yaptığı firmada tam zamanlı olarak çalışmaya devam edecek.

Işık Üniversitesi öğrencilerinin doktora yapacağı alan olan ‘Machine Learning’; işlev olarak öğrenebilen ve veriler üzerinden tahmin yapabilen algoritmaların çalışma ve inşalarını araştıran bir sistem olarak, bilgisayar ya da makinaların açıkça programlanmadan bir işi öğrenme yeteneği şeklinde tanımlanıyor.

Sanayi doktorası bursiyerlerinin mezun olduktan sonra iş aramalarına gerek olmadan doktora yaptıkları alanda istihdam edilecekleri TÜBİTAK’ın Sanayi Doktora Programı ile sanayide yüksek katma değerli üretimin gerçekleşmesine olanak tanıyacak nitelikli bilginin üretilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 14:16
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını