RENAULT VE GEELY, O ÜLKEDE OTOMOBİL ÜRETECEK

Fransız Renault ile Çinli Geely, ortak otomobil üretimi yapacakları ülkeyi belirledi.

RENAULT VE GEELY, O ÜLKEDE OTOMOBİL ÜRETECEK
Endüstri 40 Zirvesi

Fransa merkezli Renault Grubu ve Çin menşeli Geely Grubu, 2021 yazında resmileşen ortaklık sözleşmesinin akabinde otomobil üretimi yapacakları ülkeyi Güney Kore olarak belirlediler. İki firma, söz konusu ülkede termik ve hibrid araçlar üretip daha sonra da ihracata yönelmek üzere benimsedikleri ortak stratejiyi duyurdu. 

FABRİKA 2024'TE FAALİYETE GEÇECEK

Açıklamada, dünyaca ünlü Fransız markasının G. Kore'deki ortaklığının Asya genelinde satışlarını artırmasına yol açacağı görüşüne yer verildi. Yeni araçların ortak üretiminin, ülkenin en büyük şehirlerden biri olan Busan’da konumlanan üretim tesisinde 2024 yılında başlanmasının öngörüldüğü bildirildi.

Üretimi gerçekleştirilecek araçlar, Geely’nin alt şirketi Volvo'nun tamamladığı kompakt modüler platform üzerine oturacak, motor için de Çinli grubun teknolojileri uygulanacak. 

ELEKTRİKLİ HİBRİD ARAÇLARIN VARLIĞINI BÜYÜTECEK

Her iki otomobil grubunun sözcüleri, üretilecek araçların düşük emisyonlu olacağının ve elektrikli-hibrid araçların Asya pazarındaki varlığını büyüteceğinin altını çizdi.

Ancak hedeflerle ilgili herhangi bir sayısal veri açıklanmadı.

HEDEFTE ABD PAZARI VAR

Diğer yandan bu girişimle Çin’de hibrid araçlarla ilgili yeni bir markanın yaratılacağı düşünülüyor.

Ayrıca bu ortaklık anlaşmasının Geely’e, Güney Kore ile ABD arasındaki serbest ticaret anlaşmasından yararlanarak, dünyanın ikinci otomobil pazarı olan Amerikan pazarına dolaylı bir erişim sağlamasının da önünü açacak.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2022, 10:15
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını