RENAULT GRUBU DUYURDU: O ARAÇ TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK

Renault Grubu, kesintisiz yatırımlarını sürdürüyor. Firmanın aldığı yeni nesil şehir otomobilini Türkiye'de üretme kararı sektörde büyük heyecan yarattı.

RENAULT GRUBU DUYURDU: O ARAÇ TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK
Endüstrideara

Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı’nın “kazan-kazan” felsefesine dayalı işbirliği stratejisi ve Renault Grubu'nun Oyak Grubu ile 52 yıldır devam eden köklü ortaklığı, son olarak yeni nesil şehir otomobili Mitsubishi COLT’un Bursa’da üretimi ile güç kazanıyor.

2023'ÜN SON ÇEYREĞİNDE SATIŞA SUNULACAK

Yeni nesil COLT, aynı Clio modelindeki gibi üçlü ittifakın modüler CMF-B platformunda üretilecek.

Yeni aracın 2023 yılının dördüncü çeyreğinde Avrupa’da satışa sunulması bekleniyor.

"SARSILMAZ GÜVENİN SOMUT BİR GÖSTERGESİ"

Aracın Türkiye'de üretilecek olmasını değerlendiren Renault Group Türkiye CEO’su ve Oyak-Renault Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Doğu, yatırımlarını Türkiye'ye duydukları sarsılmaz güven çerçevesinde aralıksız sürdüreceklerini vurgulayarak "Yeni duyurumuz, bu kararlılığımızın somut bir göstergesidir." dedi.

Açıklamasında, Renault Group olarak 1969 yılından beri  Türkiye’de Oyak Grubu ortaklığında köklü ve başarılı bir şekilde ve 21 yıldan bu yana da sektör lideri sıfatıyla varlık gösterdiklerini ifade eden Doğu, Oyak-Renault Bursa Fabrikası'nın binek araç üretiminde lider konumda bulunduğunu ve üretiminin yüzde 80’ini ihraç ettiğini bildirdi.

"TÜRKİYE'YE YAPTIĞIMIZ YATIRIMLAR 2 MİLYAR AVRO CİVARINDA" 

Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren firmaları içinde üçüncü sırada konumlandığını ve 2021 rakamlarına göre Türkiye’nin toplam ihracatına yıllık 2,3 milyar avroluk katkıda bulunduğunu anımsatan Doğu, 150'yi aşkın noktadaki yaygın satış ve satış sonrası servis ağıyla Renault ve Dacia markalarının dağıtım faaliyetini yürüten Renault MAİS A.Ş.'nin ise Türk otomotiv pazarına en geniş yelpazede ürün sunan şirketlerden biri olduğunu belirtti.

Renault Group Türkiye CEO’su ve Oyak-Renault Yönetim Kurulu Başkanı Doğu, açıklamasında ayrıca Bursa fabrikasında üretilen Megane Sedan ve Clio'nun senelerdir tüketicilerin en çok tercih ettiği modeller arasında yer aldığını ve 2000 yılından bu yana Türkiye’ye yaptıkları yatırımların toplamının 2 milyar avro seviyesinde bulunduğunu belirtti.


 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2022, 11:39
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını